AŞIRI EL VE AYAK TERLEMESİNE BİTKİSEL KÜR

aşırı terlemenin nedenleri ve bitkisel tedavi için kür

EL AYAK VE KOLTUK ALTI TERLEMESİ

Merhaba

Aşırı terleme kişiyi kendisini toplumdan soyutlanmasına neden olacak kadar büyük sorun olabilmektedir. Kimi insanlar yanlarında havlu taşıyacak kadar ileri derecede terleme rahatsızlığından muzdariptir. Elleri her daim lavaboda yeni yıkanmış gibi ıslaktır. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Bazıları oldukça ciddi nedenlere bağlı olma ihtimali vardır. Bunun için devamlı doktor kontrolünde olmalıyız. Özellikle kanser hastalığını tedavisinde erken teşhis hayati önem taşımaktadır.

Devamlı doktor kontrolünde olmalıyız, kanser hastalığını tedavisinde erken teşhis hayati önem taşımaktadır

Aşırı terlemenin bir çok sebebi olabilir. Önemli hastalığa işaret ediyor olabilir. Birkaçı şunlardır.

Tiroid bezinin fazla çalışması, zehirli guatr da denilen bu rahatsızlık aşırı terleme, çarpıntı, sinirlilik, aşırı duyarlılık, uyku bozuklukları, cinsel güçte azalma ve çabuk yorulma gibi semptomlar gösterebilmektedir. Sıcaktan hoşlanmazlar, çok çabuk sinirlenirler, kalabalık yerlerden hoşlanmazlar.

Testosteron hormonu erkeklik hormonudur, eksikliği de terlemeye neden olabilir. Diğer belirtileri, cinsel isteksizlik, ereksiyon bozulması, memelerde büyüme, yorgunluk, uyku bozukluğu ve konsantrasyon eksikliği gibi.

Şeker düşüklüğü ve gizli şekerde aşırı terlemeye neden olabilmektedir.

Diyabet (Seker hastalığı) da aşırı terleme sebeplerindendir. Açlık kan şekeri 126 üzerinde olanlar şeker hastasıdır.

Feokromositoma denen böbrek üstü bezi tümörü aşırı terleme nedenlerindendir. Feokromositoma adrenal bezin iç kısmı olan tümörlerdir. Başlıca belirtileri, baş ağrısı, yüksek tansiyon, çarpıntı ve terlemedir.

Bir de bir hastalığa bağlı olmayan aşırı terleme vardır. Bu genetik olabilir. Bir rahatsızlık olmadan ter bezlerinin dört- beş kat daha fazla çalışmasıdır. Genellikle bu tür terleme bütün vücutta değil yalnız el ve ayaklarda görülür.

El ve ayak terlemesine kür

Bu kür için üç şifalı bitki kullanacağız, Ada çayı, Kırk kilit bitkisi ( at kuyruğu ) ve Testere dişli Aslanpençesi bitkilerini kullanacağız. Kaynamakta olan klorsuz bir bardak suya birer tutam (beş- altı gram) her üçünden de ilave ediyoruz. Altı dakika kısık ateşte ağzı kapalı olarak demliyoruz. Altı dakika sonra ateşten alıp hemen süzüyoruz. Ilıyınca akşam yemeklerinden en az iki saat sonra içiyoruz. İçtikten sonra başka hiç bir şey yemeden ve içmeden yatıyoruz. Bir ay devam ediyoruz ve her seferinde taze olarak hazırlıyoruz.

loading...

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir