Astım hastalığına karşı bitkisel kür

Astıma karşı keçiboynuzu pekmezi sinirli ot yaban kekiği ile kür

Astım rahatsızlığına karşı kür

Merhaba

Astım günümüzde katlanarak artan bir solunum yolu rahatsızlığıdır. Solunum yollarının mikrobik olmayan iltihapla daralması nedeniyle oluşur. Astımı tetikleyen etkenler ev tozu akasları (toz böcekleri), polenler ve küf mantarları başlıcaları olarak sayılabilir. Astım rahatsızlığı olan hastaların hekim kontrollerini aksatmamaları ve uzun tedavilerinde sabırlı olmalıdırlar. Yetersiz tedavi astımın kalıcı olmasına neden olur. Astım hastaları astımı tetikleyen allerjenlerden kendilerini korumalıdırlar.

Astım rahatsızlığı olan bir çok kişiye deva olmuştur aşağıda vereceğim kür. Üç çeşit malzemeden oluşuyor. Birincisi keçiboynuzu pekmezi, ikincisi sinirli ot, üçüncüsü dağ kekiği. Keçiboynuzu daha önce bahsettiğim ve solunum yollarına olan faydalarını izah etmeye çalışmıştım. Sinirli ot da (Plantago lanceolata ) Yara otu , Çıban otu, Pişik otu, Ayak otu gibi adlarla da bilinen solunum sistemi rahatsızlıklarında eskiden beri kullanılan bir şifalı bitkidir. Dağ kekiği diğer adıyla Yaban kekiği mide bulantısını önleyici, Kıl kurduna karşı, Bronşite karşı, balgam söktürücü, kan tükürmeyi önleyici ve Diş eti çekilmesinin tedavisinde kullanılan çok geniş etkili bir şifalı bitkidir.

Birinci kür Keçiboynuzu pekmezi

Soğuk pres keçiboynuzu pekmezini sabah kahvaltıdan yarım saat önce ve akşam yemeğinden iki saat sonra aç karnına bir tatlı kaşığı içiyoruz. Bir ay ara vermeden uyguluyoruz. Hastalığın seyrine göre üç aya kadar süre uzatılabilir.

İkinci kür Sinirli ot

Kaynamakta olan bir bardak klorsuz suya bir tutam beş- altı gram sinirli otu ilave ediyoruz. Kısık ateşte ağzı kapalı olarak beş dakika demliyoruz. Süre dolunca süzüyoruz ve ılıyınca sabah kahvaltıdan iki saat sonra içiyoruz. Her seferinde taze olarak hazırlıyoruz. Bir ay ara vermeden uyguluyoruz. Hastalığın seyrine göre üç aya kadar süre uzatılabilir.

Üçüncü kür Yaban kekiği

Kaynamakta olan bir bardak klorsuz suya bir tutam beş- altı gram yaban kekiği ilave ediyoruz. Kısık ateşte ağzı kapalı olarak beş dakika demliyoruz. Süre dolunca süzüyoruz ve ılıyınca öğle yemeğinden iki saat sonra içiyoruz. Her seferinde taze olarak hazırlıyoruz. Bir ay ara vermeden uyguluyoruz. Hastalığın seyrine göre üç aya kadar süre uzatılabilir.

DİKKAT!!

Buradaki bilgiler ansiklopedik bilgilerdir. Teşhiş ve tedavi uzman doktorlar tarafından uygulanır. Bu kürleri tedaviye yardımcı olarak doktorunuzu bilgilendirerek uygulayınız.

loading...

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir