Beyaz Çayın Faydaları

 

beyaz çayın faydalarıBugünlerde popüler olan beyaz çay ve faydalarından bahsedeceğiz. Latincesi Camelia Sinensis olan beyaz çay bugünlerde yazılı ve görsel basında kendine yer buluyor. Kimileri zayıflama da çok etkili olduğundan bahsediyor. Kimileri de beyaz çay yaşlanmaya karşı bitkisel mucize diye başlıklar atıyor. Bu bahsedilenler ve daha bir çok özellik beyaz çayın faydaları arasında sayılabilir.

Peki mucize bitki beyaz çay nasıl elde edilir ?

Beyaz çay , baharın başlangıcıyla birlikte Camelia Sinensis bitkisinin daha açmamış tomurcuk haldeki üst yapraklarından elde edilir. Hiç bir fabrikasyon işlem görmeden beyaz çay kurutulur. Siyah ve yeşil çay gibi türevleri gibi işlem görmediğinden beyaz çay kansere karşı koruyucu özelliğe sahip kateşin maddesini bolca içermektedir. Toplandığı mevsimin koşullarından dolayı beyaz çay çok az miktarlarda elde ediliyor. Bu yüzden de diğer bir çok bitki çayına göre beyaz çay fiyatı yüksek kalıyor.

Beyaz Çayın Faydaları

Beyaz çayın en önemli faydalarından biri bazal metabolizma hızını arttırmasıdır. Metabolizma hızlandıran bu etkisini içerisinde bulunan kateşinler sayesinde göstermektedir. Kateşinler vücutta yağ depolarını yakmanın yanısıra , yeni oluşacak yağlarında oluşumuna engel olmaktadır. Bu yüzden zayıflamak isteyenler beslenme programlarında beyaz çaya yer vermeyi düşünmelidirler.

İçerisinde bulunan kollejen ve elastin sayesinde beyaz çay yaşlanmayı engelleyici özellik göstermektedir. Bu hücre yaşlanması karşıtı maddeler sayesinde cildin elastin maddesi korunur ve esnek kalır. Kollejen yapısının korunması sayesinde de cilt çok daha sıkı bir görünüm alır.

Beyaz Çay ve etkileri

  • Beyaz Çay İçeriğindeki maddeler sayesinde elastin ve kollejenlerin yıkımı önleyerek cildi güzelleştirir.
  • Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.
  • Halk arasında iyi ve kötü kolesterol olarak bilinen değerleri dengeler.
  • Antioksidan özelliği sayesinde kansere sebep olan serbest radikalleri etkisiz hale getirir.
  • Zayıflamak isteyenlere yardım etmesinin yanında, beyaz çay ideal kiloyu korumayı da sağlar.
  • Beyaz çay vücudun metabolik yollarını düzene soktuğundan, olası bir çok hastalığın oluşmasına da engel olduğu düşünülmektedir.
  • Çok daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmenizi sağlar.

 

loading...

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir