ÇÖREK OTU BİTKİSİ TOHUMU

Peygamberimizin (s.a.v.) ölümden başka her derde deva olduğunu belirttiği çörek otu bitkisi tohumu

ÇÖREK OTU TOHUMU

Merhaba

Peygamber efendimiz Hz. MUHAMMED (S.A.V.) Şu kara tanede (çörek otu) ölümden başka her derde deva vardır.” (Buhârî, Tıbb, 7; Müslim, Selâm, 88)

Çörek otu tohumu araştırılmaya yeni başlanmıştır. Her gün yeni bir rahatsızlığa faydası keşfedilmektedir. Aids ten alerjiye, kanserden kansızlığa bir çok hastalığa karşı koruyucu, durdurucu ve tedavi edici özelliği ile Allah’ın bize bahşettiği mucize bir şifa deposu bitkidir. Geleneksel tıpta yüz yıllardır kullanıla gelmiştir. Baharat olarak mutfakların vazgeçilmezidir. Özellikle hamur işlerinde kullanılır. Bu sayede şişkinlik oluşturmasını engellenir hamur işlerinin.

Çörek otu bitkisi tohumunda vücudumuz için çok az az kullanmamız gereken elliden fazla etkin maddeye sahiptir. Bunların önemlilerinden biri olan thymoquinone tek başına bile onlarca hastalığa şifa sağlamakta. Bunlardan önemli bir kaçı;

Artrit mikrobik olmayan iltihap. Vücudun çeşitli bölgelerine yerleşir örneğin eklemlere yerleşirse ( Romatoid Artrit ) iltihaplı eklem romatizması oluşur. Astıma karşı,bakterilere karşı, bronşite karşı. Alerji; vücudun bazı maddelere olağandan aşırı tepki vermesi, antioksidan; vücudun enerji üretimi sonucunda oluşan elektron eksiği olan oksijen atomu içeren maddelere serbest radikaller, serbest radikallerin vücuda zarar vermesini engelleyen maddelere de antioksidan denir. Romatizma, kanser, safra yolları tıkanıklığı, siklooksijenaz enzimi inhibitörü, lipooksijenaz enzimi inhibitörü, ürik asidi azaltıcı etkisi ve kan şekerini düşürücüdür. Ayrıca anti-oksidan, anti-inflamatuvar, anti-tümör, immunomodulatuar etkili ve apoptozis artırıcıdır.

Mikrop, virüs ve mantarlara karşı öldürücü tesire sahiptir.
İfraz boşaltıcı ve solunum borusunu genişletir.
Kan şekerini düşürür.
Damar hastalıklarını önler.
Hazmı kolaylaştırır.
Vücuttaki zehirleri süzerek atar.
İdrar söktürücü özelliği ile safraya iyi gelir.
Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır.
Alerjiyi önler.
Savunma sistemini dengeler.
Hormon sistemini ve ruh hâlini sağlamlaştırır.
Polen alerjisi olmak üzere alerjik hastalıklara, saç dökülmesine ve kepeğe karşı da tesirlidir.
Çörek otu yağının düz kasları gevşetici özelliği nedeniyle pek çok durumda antispazmodik olarak etki gösterdiği bilinmektedir.

Daha onda birini dahi sayamadığımız bizim için faydalarını çörek otu tohumunu, baş ucumuzdan eksik etmemeliyiz. Peygamber efendimiz (S.A.V.) İkinci tavsiyesi de; Çörek otuna devam ediniz… olmuştur. Çörek otu kürüne uzun süre devam etmek gerekir. Altı ay kür uygulayıp altı ay ara verilerek uygulanmalıdır.

Çörek otu bitkisi kürü

Günde üç defa aç karnına biraz suya beş damla soğuk pres çörek otu tohumu yağı damlatılarak içilir. Veya üç çay kaşığı çörek otu tohumunu havanda iyice ezerek bir kaç yudum su ile yutulmalı.

loading...
Yorum Yok

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir