DEPRESYONA KARŞI ISPANAK

ıspanak+maydanoz ve ıspanak+tere kürünün depresyon hastalarına faydaları

ISPANAK

Merhabalar

Temel Reis’in güç ve enerji kaynağı ıspanak. Demir deposu olarak bilinen fakat sanıldığı kadar demire sahip olmayan ıspanak; Demirin bağırsaklarda emilimini de engel olmaktadır. Ama protein bakımından oldukça zengindir.

Demir ilaçları ile birlikte demir eksikliklerini daha çabuk kapatmak için ıspanak tüketirler. Bu yanlıştır çünkü ıspanak aldıkları ilaçla aldıkları demirin bağırsaklarda emilmesini engeller. Sırası gelmişken belirtmeden geçemeyeceğim. Hamilelik döneminde demir eksikliği çeken annelerin dünyaya getirdikleri çocuklar ileri yaşlarda çok büyük bir olasılıkla (yaklaşık yüzde 90) yüksek tansiyon hastası olmaktadırlar. Bunun farkında olmak zorundadır bütün anneler. Hamileliklerinin altıncı ayına kadar demir eksikliğine düşmemeye çaba sarf etmelidirler. Demir takviye ilaçları kullanan anne adayları çay, kahve ve özellikle kolalı içeceklerden uzak durmalıdırlar. Bunlar hem demir emilimini engellerler hem de demirin normalden fazla atılmasına sebep olurlar.

Bİrlİkten Güç Doğar

Antidepresan özelliğe sahip etkin maddeler içeren birçok bitkiyi sebze olarak kullanmaktayız. Fakat bu bitkilerde bulunan etkin maddeler tek başlarına etkileri yeterli gelmemektedir. Ayrıca yemeklerde ve salatalarda kullanma kür değil bir beslenmedir. Bu nedenle karışımlar hazırlanarak biyo aktif maddelerin etkileri artırılması sağlanmaktadır. Ispanak antidepresan özelliğe sahip bitkilerin biridir. Tabiatta sadece birkaç bitkide bir arada bulunan spinacetin ve calsequestrin maddeleri ıspanağa antidepresan olarak en önemli ayrıcalığı kazandırmaktadır. Fakat oda tek başına yeterli olamamaktadır. Bu nedenle ıspanakta karışımlarda ana bitki olarak yer almaktadır. Ispanağa yardımcı iki bitki kullanılır. Biri maydanoz, diğeri tere. İkiside salata olarak çiğ tükettiğimiz sebzelerdendir. Ispanak- maydanoz ile ıspanak- tere hastalar için az bulunur niymetlerdendir. Bu kürlerin özellikleri ilaçlarda olan yan etkilerin bunlarda olmamasıdır.

Ayrıca yemeklerde ve salatalarda kullanma kür değil bir beslenmedir

Antİdepresan ıspanak- madanoz ve ıspanak- tere kürü

Kullanacağınız bitkilerin taze olmasına dikkat ediniz.

Kaynamakta olan iki bardak klorsuz suya beş- altı adet sapları ile birlikte ıspanak yaprağı ve on- on iki adet sapları ile birlikte maydanoz ilave edilir. Ağzı kapalı olarak kısık ateşte üç dakika demlenir. Süre dolunca ateşten alınır soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra süzülüp suyu içilir. Her gün taze olarak hazırlanmalıdır. Kaynamakta olan iki bardak klorsuz suya beş- altı adet sapları ile birlikte ıspanak yaprağı ve dokuz- on adet sapları ile birlikte tere ilave edilir. Ağzı kapalı olarak kısık ateşte üç dakika demlenir. Süre dolunca ateşten alınır soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra süzülüp suyu içilir. Her gün taze olarak hazırlanmalıdır.

Sabah: maydanoz + ıspanak kürü  uygulanır.
Akşam: tere otu + ıspanak  kürü uygulanır.

Birinci hafta: her gün;
İkinci hafta: İki günde bir;
Üçüncü hafta:Üç günde bir;
Sonraki haftalarda haftada bir olarak uygulanır.

Ve iki aya tamamlanır ve kür sonlandırılır. İhtiyaç oldukça altı ayda bir kür tekrarlanır. Kürün en ideal uygulanması yemeklerin yarım saat öncesidir.

Dİkkat!!

Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız.

loading...

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir