DEREOTU KÜRÜ VE FAYDALARI

dereotunun faydaları

DEREOTU KÜRÜ VE FAYDALARI

Dereotu (Anethum graveolens) maydanoz grubundan sapları ve yaprakları zengin E-vitamini deposudur. C-vitamini bakımından da zengindir. Bir hafta boyunca, yemeklerden önce tüketeceğiniz bir yemek kaşığı dereotu ileride gelişebilecek tiroid şikayetlerine karşı mükemmel ve mucizevi bir önleyicidir. Bir yıl içerisinde üç-dört kez bir hafta boyunca her öğün öncesinde bir yemek kaşığı tüketmek ideal ölçüdür.Bu sınırların üzerine çıkarak abartılı bir şekilde tüketmeyiniz. Hipertiroid, Hipotiroid, İştah kesici, Osteoporoz, Guatr, Helicobakter pyloriAntibiyotik agonisti, Menopoz şikayetleri, Hemeroid (basur),Tiroid nodüllerine karşı kullanılan bir bitkidir.

Dereotu hem Hipertiroid (tiroidin hızlı, fazla çalışması) hemde Hipotiroid (tiroidin yavaş veya az çalışması) na karşı etkilidir.

Aşağıdaki sebze ve meyvelerden troid hastaları uzak durmaları hekimlerce önerilmektedir:

· Brokoli
· Lahana
· Kırmızı ve karalahana
· Brüksel lahanası
· Karnabahar
· Soya
· Ispanak
· Yer fıstığı
· Böğürtlen
· Turp
· Darı

Dikkat!

Eğer, bu sebzeleri severek ve sık sık çiğ olarak tüketiyorsanız, bir tutam dereotunu onlarla birlikte tüketmenizi öneririm.

İlaca başlamadan küre başlayın

Doktorunuz troid beziniz takip edilmelidir demiş ise, hemen doktorunuza danışarak dereotu kürüne başlayabilirsiniz. Dereotu kürünü uygularken,  ilaçlarınızı mutlaka kullanınız. Altı-yedi aylık dereotu kürünü uygulan troid nodüllerinden, tiroid ve guartr  ilaçlarından kurtulanların sayısı giderek artmaktadır.

Hamile annelerin dikkatine

Doğum sonrası bazı anneler, hipotiroid veya hipertiroid rahatsızlıklarına yakalanabilmektedirler. Onlara önerim doğumdan sonra zaman zaman dereotu kürünü uygulamalarıdır.

Emziren annelere süt artırıcı kür

Dereotu kürünün  anne sütünü artırıcı özelliği vardır. Kahvaltıdan ve akşam yemeğinden önce tüketeceğiniz bir porsiyon dereotu anne sütünü arttıracaktır.

Dereotu ve antibiyotiklere destek kürü

Dereotu en az on bir adet antibakteriyel özelliği olan doğal etkin maddeler içermektedir. dereotu kürünü  antibiyotiklerle beraber uygulayınız.

Kortizon kullananlar koruyucu kür

Kortizonun yan etkileri, gözlerde katarak, kemik erimesine sebep olabilmekte veya tiroid fonksiyonlarını etkileyebilmektedir. Kortizon kullanmak zorunda olanlar  zaman zaman dereotu kürünü uygulamaları faydalarına olacaktır.

Menepozdaki bayanlara yardımcı kür

Dereotu menepoz şikayeti olan bayanlar için mükemmel bir yardımcıdır. Dereotu kürüne başladıktan birkaç gün sonra ateş basmaları ve terlemeler giderek azalır.

Diyet uygulayanların dikkatine

İştah kesici özelliğinden dolayı zayıflamak isteyenlere veya zayıflama diyeti uygulayanlara her öğünlerinden on beş dakika önce bir yemek kaşığı dolusu taze dereotu tüketmelerini tavsiye ederim.Çünkü iştahınızın kapanmasına ve doygunluk duygusunun erken başlamasına neden olacaktır.

Helicobakter Pylori karşı kür

Mide rahatsızlıklarına neden olan helicobakter pylori bakterisi ileri evrelerde mide kanserine de sebep olabilmektedir. Dereotunun içerdiği safranen etkin maddesi helicobakter pyloriye karşı etkili önemli antibakteriyellerden bir tanesidir. Bu bakteriye karşı yapılan tedaviyi  destekleyici bir kürdür.

Romatizma ve İltihaplı Romatizma karşı kür

Dereotu, hem romatizma hastalarına yardımcı hem de gelişecek veya gelişmekte olan iltihaplı romatizmaya karşı da önleyici ve yardımcı tedavi sunabilmektedir.

Hemeroide karşı kür

Hemeroid şikayetleriniz sık sık tekrar ediyor ise, sofranızda öğünleriniz öncesi dereotu tüketimine önem veriniz. Yılda birkaç kez birer haftalık uygulayacağınız dereotu kürü, hemeroid şikayetlerinizin tekrarına karşı iyi bir önleyici güç oluşturacaktır.

SONUÇ

Sonuç olarak çok faydalı mucizevi bir bitkinin kitap yazılacak kadar özelliklerinden bir kaçını iletmeye çalıştım.Faydalı olması dileğiyle….

 

 

loading...
Yorum Yok

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir