Diyabete meşe palamudu kürü

Merhaba

Meşe ağacı dünyada yüzlerce türü olan bu ağacın ülkemiz on sekiz türünü barındırmaktadır. Sağlam kerestesi eskiden beri tercih edilmektedir. Mitolojide zeus’un kutsal ağacı olarak kabul edilmektedir. Beş yüz yıla kadar ömürleri ve görkemli yapısı olan meşe ağacı tarih boyunca gücün simgesi olmuştur. Paralara ve ziynet eşyalarına motif olarak işlenmiştir.

İnsanlar için kerestesi ile vazgeçilmez bir yere sahip olan meşe ağacı, yaban hayvanların kışlık yiyeceği olan, orman köylülerin evcil hayvanlarına kış için stokladığı hatta kestane gibi kendilerininde tükettiği bir şifa kaynağı da meşe palamudu. Karmaşık karbonhidrat miktarı yüksek olduğundan besleyicidir. Düşük yağ içermektedir. Vitaminler B12, B6, folat riboflavin, tiamin ve niasin açısından zengindir. İyi bir mineral kaynağıdır. İçerisinde; kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, manganez, sodyum, bakır ve çinko bulunur. Zengin bir protein ve lif kaynağıdır. Büyüklerimiz biz çocukluğumuzda kestane gibi közleyip yerdik diye anlatırlar. İnsanlar tarafından kurutulup çekilerek kahve ve hatta un haline getirerek ekmek yapımında kullanılmıştır.Boyacılıkta ve sepicilikte (dericilik) kullanılmıştır. Sahip olduğu tannik asitten dolayı kuvvetli bir ishal kesicidir. Aşırı tüketimi kabızlığa neden olabilir. Ayrıca güçlü bir şeker düşürücüdür. Bizim bu yazımıza konu olan özelliği.

Anadolu Palamut Meşesi (Quercus ithaburensis) palamudunu kullanacağımız meşe ağacının türü. Meyveler iki yılda olgunlaşır. Ülkemizde yetişen meşeler arasında en büyük kadehlere sahiptir (2-4 cm), üzeri sık tüylü; kadehler üzerindeki pullar çok uzun şeritsi, kalın ve köşeli, geriye kıvrıktır.

Gelelim diyabet için kürün hazırlanışına:

Palamutları bıçakla derin çiziyoruz. Kaynamakta olan bir bardak suya beş altı adet atıyoruz. Kısık ateşte on dakika haşlıyoruz. Süre dolunca süzüyoruz ve ılıyınca akşam yemeğinden yarım saat önce aç karnına içiyoruz. Günde bir kere olmak üzere bir ay boyunca uyguluyoruz. Bir ay uyguladıktan sonra on beş gün ara verip tekrar bir ay daha uyguluyoruz. Yılda bir iki defa tekrarlamak gerekir. Eğer diyabet yeni başlamışsa tamamen de tedavi edebilir.

DİKKAT!!

Buradaki bilgiler ansiklopedik bilgilerdir. Teşhis ve tedavi uzman doktorlar tarafından uygulanır. Bu kürleri tedaviye yardımcı olarak doktorunuzu bilgilendirerek uygulayınız.

loading...

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir