DOMATES VE DOMATES SUYUNUN FAYDALARI

domates

DOMATES VE FAYDALARI

Merhabalar, insanların zihninde yer etmiş olan yanlış bilgileri  düzeltmek hiçte kolay değildir. İnsanlara gözlere iyi gelen sebze hangisidir diye sorduğunuzda, size verecekleri cevap hiç kuşkusuz havuç olacaktır. Sanılanın aksine domatesin göz sağlığına olan olumlu etkisi havuçtan daha fazladır. Domates bir yaz sebzesidir ve bu sebeple kendi mevsiminde tüketilmelidir. Genel bir kural olmasa da her sebze ve meyve kendi mevsiminde tüketilmelidir.
İnsan vücudunun(metabolizmasının) çalışması mevsimlere bağlı olarak farklılık gösterir. Bu farklılık tüm canlıların metabolizmalarının gece ve gündüz çalışmalarıyla dahi kendini gösterir.

Domatesin  faydalı olduğu rahatsızlıklar:

 – Kolestrolün dengelenmesine ve düşürülmesine yardımcıdır
 – Antioksidan
 –İyi huylu prostat büyümesine karşı koruyucu ve önleyicidir
 -Yüksek göz tansiyonun düşürülmesine yardımcıdır
 -Kalbin dıştan yağlanmasına karşı koruyucu ve yok edicidir
– Kalp büyümesinin önlenmesine yardımcıdır
– Makula dejenerasyonuna karşı önleyici ve koruyucudur ( ileri yaşlarda eğri görme rahatsızlığı )
 – Makula dejenerasyonu başlangıç aşamasında ise tedavi edicidir

Doğal domatesler yok oluyor!

  Domatesin bu özelliklerinden yararlanabilmek için tohumu mutlaka doğal olmalıdır. Bunun yerine ebter(kısır) tohumdan elde edilen domates satın alırsanız, saydığım bu özelliklerden faydalanamıyorsunuz demektir. Bazı satıcılar domateslerinin ‘arılı domates’ olduğunu söyleyebilirler. Ya da organik domates adını verebilirler. Verdikleri ad ‘arılı’ ya da ‘organik’ olsun ; tohumu doğal yollarla elde etmiyorlarsa yani ebter tohum kullanmışlarsa sonuç yine aynı olacaktır.
Yani saydığım özelliklerden istifade edemiyorsunuz demektir. Bu herhangi bir sebze veya tahılda olabilir, ebter tohum ise, içinde bulundurduğu hastalıklara karşı önleyici ve koruyucu gücünden fayda sağlayamayacaksınız demektir. Tükettiğiniz bütün sebze, tahıl ya da bakliyatın tohumunun doğal olmasına dikkat edilmelidir.

Prostat büyümesine karşı domates suyu kürü:

İyi huylu prostat büyümesi idrar yapma zorluğuna yol açar. Domates ve brokoli ise bu rahatsızlığa karşı  harika çözümler getirmektedir.Yalnız bazı insanların domatese karşı alerjisi olabilir. Eğer sizinde domatese karşı alerjiniz varsa bu durumda brokoli tercih etmenizi öneririm.Günde bir çay bardağı taze sıkılmış domates suyu aç karnına içilmelidir.

Glokom Göz tansiyonuna karşı kür:

Glokom; Göz Tansiyonu olarak bilinen, milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir göz hastalığıdır. Glokom rahatsızlığında, gözün içindeki sıvı basıncı, görme yeteneği için gerekli olan göz sinirine zarar verip tamamen görme yetisini yok edebilir.Bir ay boyunca akşamları yatarken içilecek bir bardak taze sıkılmış domates suyu göz tansiyonunu düşürmede etkili olacaktır.

Göbek yağlarını eritmek için kür:

 Göbek yağlarını eritmek için sabahları maydanoz-limon kürü öğleden sonrada bir bardak taze sıkılmış domates suyu içilecek.Ve günde yarım saat yürüyüş yapılırsa göbek yağlarının eridiğini hayretle görecekler.

Lütfen egzama ve sedef hastaları dikkat!

Egzama ve sedef  hastalığı olanların domates tüketimine karşı dikkatli olmaları gerekmektedir. Özellikle de çiğ domates tüketiminde dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü domates içerisinde egzamayı ve sedefi tetikleyen bazı etkin maddeler barındırır.

Bolca tükettiğimiz bu sebzenin bir kaç özelliğinden bahsetmeye çalıştım.Faydalı olması dileği ile..

loading...
Yorum Yok

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir