EL AYAK ve TIRNAK MANTARINA BİTKİ KÜRÜ

ayak (Tinea Pedis) ve tırnak mantarına (onkomikoz) karşı aynısafa ve soğan kürü

EL VE AYAK MANTARINA AYNISAFA BİTKİ KÜRÜ

Merhaba

Günümüzde hava almayan ayakkabılarda uzun süre kalan ayaklarda ayak mantarı (Tinea Pedis) oluşumu gün geçtikçe artmaktadır. Bir bulaştı mı ondan kurtulmak çok zordur. Önce birkaç önemli kural var uygulamamız gereken. Mutlaka ve mutlaka sentetik çorapları bırakacağız. Pamuklu çorap giyeceğiz. Ve çorapları kaynatacağız. Çorapları her gün değiştirmeliyiz. Doksan beş derece de olsa makinede yıkanan çoraplarda mantarlar ölmez mutlaka kaynatılmalıdır. Ve ayaklarımızı devamlı kuru tutmalıyız. Ayak mantarından kurtulmak için Kurallara uymalıyız.

Tıbbi adı onkomikoz olan tırnak mantarı da çok zor tedavi olan bir illettir. Genelde ayak başparmağında oluşur. Daha çok erkeklerde görülür. Ellerde de oluşabilir, bu da daha çok kadınlarda görülür. Modern tıpta altı ile on iki hafta arası tedavi uygulanır. Tırnak mantarının tedavi şansı yüzde yetmiş seksen civarındadır, aşağıdaki kür ise yüzde doksan dokuz nokta doksan dokuzdur. Ayak mantarı için olan kurallar tırnak mantarı içinde geçerlidir.

Doksan beş derece de olsa makinede yıkanan çoraplarda mantarlar ölmez mutlaka kaynatılmalıdır

Kürün yapılışı ve uygulanışı:

Kaynamakta olan bir buçuk bardak suya bir avuç aynısafa  bitkisi ilave ediyoruz. Kısık ateşte yedi dakika kaynayacak. Ilındıktan sonra süzüyoruz. Bitki parçaları rahatsız etmezse süzmeden kullanabilirsiniz. Bir leğenin içine ayaklarınızın parmaklarını örtecek şekilde ayağınızın dayanacağı kadar sıcaklıkta su ile dolduruyoruz. Hazırladığımız kürü leğenin içine döküyoruz. Ayaklarımızı bu suyun içinde en az yirmi dakika bekletiyoruz. Bunu her akşam uyguluyoruz. Ve kurallara mutlaka uyuyoruz.

Tırnak mantarı için kür.

Orta boy kuru soğanı yüz elli derece fırında pişiriyoruz. Dört beş dakika sonra baş kısmından veya kök kısmından suyunu vermeye başlar o zaman olmuş demektir. Yani su çıkışını görene kadar bekletiyoruz. Pişen kuru soğanın ortasını parmağımız girecek kadarını çıkarıyoruz. Soğanı parmağımıza geçiriyoruz. Akşamdan sabaha kadar bir bez ile düşmemesi için sarıp bırakıyoruz. Bunu her akşam uyguluyoruz. Bir hafta içinde tırnağın düşmeye başladığını, bir süre sonra da yeni tırnağın çıktığını hayretler içinde izleyeceksiniz.

DİKKAT!!

Buradaki bilgiler ansiklopedik bilgilerdir. Teşhiş ve tedavi uzman doktorlar tarafından uygulanır. Bu kürleri tedaviye yardımcı olarak doktorunuzu bilgilendirerek uygulayınız.

loading...

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir