ENGİNAR ve FAYDALARI

enginarın karaciğere şeker hastalığına rahim ağzı kanserine faydaları

Engİnar

Merhaba

Bu yazımda yine bir karaciğer dostu olan enginarı tanıtmaya ve faydalarının bir kaçını tanıtmaya çalışacağım. İçerdiği cynarin etkin maddesi karaciğeri uyararak safra asidinin üretilmesine aynı zamanda safra kesesini uyararak safra asidinin ince bağırsağa dökülmesini sağlar. Bu da bağısakta bulunan yağların daha hızlı parçalanmasını ve hızlı geçişini sağlayarak sindirimi kolaylaştırır.

Damar sertlİğİ ve Kolesterole karşı Engİnar

Cynarin idrar söktürücü, karaciğeri rejenere etme ve çalışmasını kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir. Scolymoside safra asidinin salgılanmasında etkili olan diğer bir maddedir. Hızlı geçiş sayesinde trigliserid ve kolesterolun emilimini azaltır.

Enginarda bulunan cynarinin ve yanıda luteolin kötü kolestrol olarak bilinen LDL nin oksitlenmesini engeller. Enginarda bulunan inulin, beta-sitosterol ve ferulik asit gibi maddelerde kolestrol ve trigliseridin düşürülmesinde yardımcıdır. Vücudumuz ihtiyacı olan kolestrolun yüzde 80 kadarını kendi üretir. Kalanını besinlerden sağlar. Besinlerimizde bulunan gereğinden fazla kolestrol asıl sorunu çıkarmaktadır. Beslenmemize dikkat ederek haftada az yağlı olarak iki- üç defa tüketeceğimiz enginar kolestrol ve trigliseridin düşürülmesinde yardımcı olacaktır.

Besinlerimizde bulunan gereğinden fazla kolestrol asıl sorunu çıkarmaktadır

Rahİm ağzı kanserİne karşı koruyucu

Enginarın, başka hiçbir sebzede bulunmayan ve spesifik olarak rahim ağzı kanserini önleyici özelliğinin olduğu bir gurup etkin maddeye sahiptir. Bu hastalığa yatkın olan bireyilerin haftada iki- üç kere az suda haşlanmış enginar tüketmeleri rahim ağzı kanserine karşı iyi bir koruyucu olacaktır. Haşladıkları suyuda dökmeyip içmeleri daha eftaldir.

Dİyabet hastaları İçİn

Kan şekerini düşüren etkin maddelere sahip olan enginarın pişirilmesi sırasında inulin fruktoza dönüşür. Fruktoz için insülin hormonu gerekmez. Bu da şeker hastaları için bir avantajdır. İnsulin bakımından zayıf olan hastalar zaten az olan insulini başka tür şekerler için kullanırlar.

Safra kesesİ ve sİndİrİm şİkâyetlerİne karşı kür

Kaynamakta olan klosuz iki bardak suya 6- 7 gram enginar ( en dış kabukları hariç ) yaprağını ilave ediyoruz. Kısık ateşte beş dakika ağzı kapalı olarak demliyoruz. Soğuduktan sonra süzüp suyunu içiyoruz. Haftada 2- 3 kere bir ay boyunca devam edilir. gerekirse zaman zaman kür tekrar uygulana bilir.

Dİkkat!!

Buradaki bilgiler ansiklopedik bilgilerdir. Teşhiş ve tedavi uzman doktorlar tarafından uygulanır. Bu kürleri tedaviye yardımcı olarak doktorunuzu bilgilendirerek uygulayınız.

loading...

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir