FİBROMİYALJİ ve BİTKİSEL TEDAVİ

 

Selam..

Fibromiyalji, yine bir teşhisi ve tedavisi çok zor bir rahatsızlık. Sebebi tam olarak bilinmemekte, sadece teoriler var. Vücudu gezen ağrılar, uyku bozukluğu, uyku apnesi, buna bağlı yorgun uyanma, depresyon, kabızlık, ishal, gaz şikayetleri, el ve ayaklarda karıncalanma hissi ve uyuşma, soğuğa dirençsizlik, hafıza problemleri, kadınlarda sancılı adet, ibs…. Semptomlarından sadece bir kaçı.

Tıpta yumuşak doku romatizması olarak da adlandırılan bu rahatsızlığın modern tıpta kesin bir tedavisi yoktur. Sadece semptomları yani ağrıları yatıştırmak için ağrı kesici ve antidepresan ilaçlarla biraz rahat uyku sağlamaya çalışılır. Eğer üç aydan fazla süren ağrılarınız varsa doktorunuza fibromiyalji olma ihtimalini de hatırlatmanızda fayda var. Çünkü fibromiyalji pek akla gelmeyen bir rahatsızlıktır. İstatistik tahminlere göre hastaların üçte birine tanı konulabilmiştir. Yıllarca ibs hastası olarak bilinen birinde fibromiyalji çıkabilir. Doktorlar vücudumuzun on sekiz noktasına basınç uygulayarak bu rahatsızlığı teşhis edebilmektedirler. Bu noktaların on birinde hassasiyet varsa fibromiyalji var demek oluyor. Kendi kendinize tanı koymaya kalkmayın, mutlaka teşhisi hekim koymalıdır.

Kendi kendinize tanı koymaya kalkmayın, mutlaka teşhisi hekim koymalıdır.

Eğer size fibromiyalji teşhisi konuldu ise sizi tedavi edebilecek bitkisel kürler. Bu rahatsızlık için iki bitki ve iki de yağımız var. Bitkilerimiz Çobançantası ve Karabaş otu, yağlarımız ise Susam yağı ve Adaçayı yağı.

Birinci kür:

Kaynamakta olan bir bardak klorsuz suya bir tutam (6 gram) çobançantası ilave ediyoruz. Tam üç dakika kısık ateşte demliyoruz. Süre dolunca süzüyoruz, ılıyınca  kahvaltıdan en az yarım saat önce içiniz. Her defasında taze olarak hazırlanmalıdır.

İkinci kür:

Kaynamakta olan bir bardak klorsuz suya bir tutam (6 gram) karabaş otu ilave ediyoruz. Tam yedi dakika kısık ateşte demliyoruz. Süre dolunca süzüyoruz, ılıyınca akşam yemeğinden en az iki saat sonra içiyoruz. Üzerine hiç bir şey yeyip içmeden yatıyoruz. Her üç kürü de ara vermeden bir ay uyguluyoruz. Gerekirse birer ay arayla tekrarlıyoruz.

Üçüncü kür:

Üç çay kaşığı susam yağı ile bir çay kaşığı adaçayı yağını karıştırıyoruz. Bu karışımla ağrıyan bölgelere sabah ve akşam masaj yapıyoruz.

loading...

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir