HAYAT KAYNAĞIMIZ SU

hayat kaynağımız su önemini biliyormuyuz

SU

Merhaba

Beyaz kan diyebileceğimiz suyu anlatmaya çalışacağım. Yerini başka gıdalar dolduramayacağımız bir tek sudur. Yemek yenmeden bir kaç hafta yaşanabilir fakat su içmeden ancak bir kaç gün yaşanabilir. Yapılan araştırmalarda kadınların erkelerden daha az su içtiklerini ortaya çıkmıştır. Oysaki bilseler vücudun susuz kalması cilt kırışıklarının artmasına sebep olur. Cildin taze ve canlı görünmesi için vücudun ihtiyacı olan suyun alınması gereklidir. Günde en az bir buçuk – iki litre su içilmesi gereklidir.

Sofradan kalkmadan önce iki bardak su içmek kabızlık şikayeti olanlar için önemli yardımcı olur. Bitkisel çaylar veya meyve suları ile susuzluklarını giderme yoluna giderler. Bu çok yanlıştır, meyve suyu ile temizlik yapılamayacağı gibi susuzlukta meyve suları ve benzerleri ile giderilemez. Susadığınızda susuzluğunuzu mutlaka su ile gideriniz.

Bitkisel çaylar veya meyve suları ile susuzluklarını gidermez

Kozmetiğe para vermeden

Saçlarınızın ve tırnaklarınızın sağlıklı ve parlak olması için de vücudun ihtiyacı olan suyu alması gereklidir. Kozmetik ürünlerle sağladığınız parlaklık kalıcı değildir. Eğer günlük vücudumuzun ihtiyacı olan suyu içer isek hem kalıcı, sağlıklı ve parlak saç, tırnak ve cilde sahip olacağız hemde kozmetik ürünlere para verip ilerde onların yan etkilerin maruz kalıp daha büyük sorunlar yaşamaktan kurtulacağız.

Az su içmek selülit oluşumunu hızlandırır. Selülit oluşumunu engellemek için de yeterince su almamız gereklidir. Çay ve kahve ile de su ihtiyacımız giderilmez. Bunlar diüretiktir yani vücuttan fazladan su atılmasına sebep olurlar. Çay ve kahve tiryakileri daha fazla su tüketmelidirler.

Zehirli maddelerin vücuttan atılabilmesi içinde gerekli olan suyun vücuda alınması gereklidir. Kanın akışı rahatlar, kalbin yükü hafifler, oksijen hızlı gereken yerlere ulaşır ve vücudumuz tan randımanlı çalışır. Beyaz kan denmesini anlıyoruz.

Yumuşak suyun etkileri

İhtiyacımız olan oksijeni yalnız havadan almayız. Suyun molekülünde bulunan oksijeni de kullanır. Birde suların sertliği ile ilgili çok tartışma yapılır. Sert suların sağlığımıza ters bir etkisi yoktur. Aksine yumuşak suların ters etkisi vardır. İskandinav ülkelerinde ve Azor adalarında kalp-damar rahatsızlıkları yüksektir. Suyun yumuşak olması demek minerallerin (kalsiyum, magnezyum, potasyum…) az olması demektir. Mesela yumuşak su içildiğinde potasyum eksik olduğundan vücudumuzdan potasyum atılmasına neden olur. Bu da kalp ritminin bozulmasına neden olur.

Çok az miktardaki suyumuzu da kimyasal atıklarla( Pil, Çamaşır suyu, Atık yağlar..) kirletmeyelim.

Lütfen biraz dikkat

Lütfen buraya biraz dikkat dünyamızın sahip olduğu suların % 98 i tuzlu sudur. Kalan % 2 nin % 97 si donmuş haldedir. Geriye kalan % 2 nin % 3 içebileceğimiz, tarlalarımızı sulayacağımız, ormanlar ve hayvanlar yani tüm canlılar için kalan suyumuz. Çok az miktardaki suyumuzu da kimyasal atıklarla( Pil, Çamaşır suyu Atık yağlar..) kirletmeyelim.

Dikkat!!

Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız.

loading...

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir