HİBİSKUS-GÜLHATMİ

gulhatmi_hibiskus

 

HİBİSKUS-GÜLHATMİ

Merhabalar

Hibiskus (Hibiskus Sabdariffaun) ülkemizde  amber çiçeği veya gülhatmi verilen adlardır. Hibiskus kan şekerini düşürmede, yüksek tansiyonun düşürmede ve iyi huylu kolesterolün yükseltilmesinde yardımcıdır. İlaç olarak düşünülmemelidir, ilaçlara yardımcıdır.

Güçlü bir antioksidan

Gülhatmi güçlü bir antioksidandır. Bütün bitkilerde antioksidan özellikli etkin maddeler bulunur, kiminde güçlü kiminde zayıf. Hibikusun çok çeşitli renkleri mevcuttur. En makbul olanı da amber çiçeği adının aldığı koyu kırmızı olanıdır. Aktardan alırken raf ömrünü doldurmamış olmasına ve taç yapraklarının da olmasına dikkat ediniz. Bu kısımları akciğer kanseri ve diyabet hastaları için kullanılan önemli bölümlerindendir.

Demir deposu

Akciğer kanserine yakalanma riski olanlar hibiskus kürünü dikkate almalıdırlar. Yılda üç- dört defa uygulamaları tavsiye olunur. Gül hatmi demir deposudur. Toprakta bulunan demir  ve magnezyumu soğurur, iki üç yıl yetiştiği toprakta magnezyum ve demir kalmaz. Gül hatmi sahip olduğu magnezyumdan dolayı bağırsaklardaki gazı alınmasına etkilidir. Şişkinliklere de etkilidir. Akciğer kanseri hastaları günde iki bardak gülhatmi çayı içmelerinde faydalar vardır. Günde üç bardağı geçmemelidir.

Gribe Karşı

Gripte ve ateş düşürmede yardımcı olur. Böyle zamanlarda  günde bir- iki kere taze hazırlayıp gülhatmi bitki çayı faydalıdır. Bu bitki çayı hem antiseptik hemde antibakteriyeldir. Damar sertliği şikayeti olanlar için mükemmel bir yardımcıdır.

DİKKAT

Hibiskusun taç yapraklarında bulunan bir kaç madde guatr ve tiroit hastalarına zararlıdır, uzak durmaları gerekir.
Ağır metal içeren topraklarda yetişmekte olan hibiskusların kullanılmaması ve hasat edilmemesi gerekir.

Wilson hastalığı

Wilson hastalığı organlarda yoğun bakır birikimi olduğu bilinmektedir. Vücuttan bakırın atılmasına yardımcı maddeler gülhatmi çiçeğinin alt taç yapraklarında. Toplanırken çoğu zaman bu taç yaprakları atılır. Bilmezler ki Wilson hastalığının çaresi o attıklarında saklıdır.

DİKKAT

Wilson hastaları kesinlikle klorlu su içmemeli ve kürlerini de klorlu suyla hazırlanmamalıdır.

Hekiminiz demire bağlı anemi tedavisi önermişse, hibiskus çayı veya kürü uygulamayınız.

Akciğer kanserini önleyici kür

Kaynamakta olan bir bardak suya bir yemek kaşığı gülhatmi eklenir. Kısık ateşte üç dakika ağzı kapalı olarak demlenir. Süre dolunca ocaktan alınır ve ılınmaya bırakılır. Ilınınca süzülür ve yavaş yavaş içilir. On gün günde iki kere sabah ve öğleden sonra aç karnına taze olarak hazırlanıp uygulanmalıdır. Üç ayda bir bu kür uygulanmalıdır.

Wilson hastalığına karşı kür

Kaynamakta olan bir bardak suya bir yemek kaşığı gülhatmi eklenir. Kısık ateşte üç dakika ağzı kapalı olarak demlenir. Süre dolunca ocaktan alınır ve ılınmaya bırakılır. Ilınınca süzülür ve yavaş yavaş içilir. On beş gün günde üç kere sabah, öğleden sonra ve gece yatarken aç karnına taze olarak hazırlanıp uygulanmalıdır. İki ayda bir bu kür tekrar edilir.

 

loading...
Yorum Yok

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir