iLTİHAPLI EKLEM ROMATİZMASINA BİTKİSEL KÜR

iltihaplı eklem romatizmasına karşı kiraz sapı ısırgan otu ve karabaş otu kürü

iLTİHAPLI EKLEM ROMATİZMASINA KARŞI KÜR

Merhaba

Halk arasında zehirli romatizmada denilen iltihaplı eklem romatizması (Romatoid Artrit) günümüzde modern tıp tedavisini bulamamıştır. Ancak semptomlarını (ağrılarını ve sızılarını) baskılamaktadır. Bayanlarda, erkeklerden daha fazla görülmektedir. Hastalığın nedini tam olarak bilinmemekle beraber bir kaç sebep şöyle sıralanmaktadır. Genetik yatkınlık, gut hastalığının ilerlemesi, küçük yaşta yaşanan kronik bademcik iltihabı, soğuk ve rutubetli yerlerde kalmak gibi… Çok ağrı veren iltihaplı eklem romatizması vücudun şeklini de bozmaktadır. Eller parmaklar eğilmektedir. Kullanamaz hale gelmektedir. Çok amansız bir dert olan bu hastalık insana hayatı zehir etmektedir.

Peygamber efendimiz (S.A.V.) “Hiç bir dert yoktur ki devası yaratılmamış olsun” buyurmuştur. Bunun için çare aramaya devam edeceğiz. Aşağıda vereceğim kür de bu araştırmalar sonucunda oluşmuştur. Üç bitki kullanılacak bu kürde, kiraz sapı, ısırgan otu ve karabaş otu.

Birinci kür

Kaynamakta olan bir buçuk bardak klorsuz suya yirmi beş- otuz adet kiraz sapı ilave ediyoruz. Kısık ateşte beş dakika kadar kaynatıyoruz. Beş dakika sonra bir tutam (beş- altı gram) dişi ısırgan otu ilave ediyoruz. Bir beş dakika daha yine kısık ateşte kaynatıyoruz. Süre dolunca ateşten alıp ılımaya bırakıyoruz. Ilıyınca süzüp suyunu içiyoruz. Bunu ilk bir hafta sabahları kahvaltıdan yarım saat önce ve akşam yemeğinden yarım saat önce olmak üzere günde iki defa uyguluyoruz. sekizinci günden sonra günde bire düşürüyoruz ve bir ay uyguluyoruz. Her seferinde taze olarak hazırlayıp uyguluyoruz. Malzemelerin raf ömrünü doldurmamış olmasına dikkat ediyoruz. Dişi ısırganın gövdesi ve sapları yeşil, erkek ısırganın gövde ve sapları koyu kahve renginde olur bu şekilde ayırt edebilirsiniz.

ikinci kür

Gece yatarken de karabaş otu çayını içiyoruz. Kaynamakta olan bir bardak klorsuz suya beş- altı adet karabaş otunun başaklarından ilave ediyoruz. Kısık ateşte beş dakika kadar kaynatıyoruz. Süre dolunca hemen süzüyoruz ve ılıyınca Akşam yemeklerinden en az iki saat sonra içiyoruz. Her seferinde taze olarak hazırlıyoruz. Bu iki kürü bir ay boyunca beraber devam ediyoruz. İhtiyaç oldukça kür tekrarlanabilir.

DİKKAT!!

Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Sadece ansiklopedik bilgilerdir. Doktorunuzla irtibatta kalınız.

loading...
Yorum Yok

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir