ÖKSE OTU BİTKİSİ

kansere yüksek tansiyona şeker hastalığına adet düzensizliğine karşı şifalı bitki

ÖKSE OTU (Viscum album) BİTKİSİ

Merhaba

Ağaçlarda asalak olarak yaşayan ökse otu bitkisi oldukça şifalı bir bitkidir. Dört mevsim yeşildir. Avrupa da ve güney batı Asya da yetişmektedir.  Gevele, güvelek, gövelek, purç ve çekem  olarak da adlandırılırlar. Ekim başından Aralık ortasına ve Mart -Nisan aylarında toplanır. Diğer zamanlarda toplananlar etki bakımından yetersiz kalır. Elma ve armut ağacında olanlar daha makbuldür. Beyaz, parlak cam gibi meyvelere sahiptir. Yalnız meyveleri zehirlidir. Ağız yoluyla alındığında zehirlenmelere hatta ölümlere yol açmaktadır. Eski çağlardan beri ökse otu sağlık alanında kullanılmaktadır.

Meyveleri zehirlidir  zehirlenmelere hatta ölümlere yol açmaktadır

Anadolu topraklarında özellikle elma ve armut ağaçlarında yetişen ökse otu bitkisi Avrupa ya yok pahasına satılıp, Viscomin adı altında kanser hastalarında kullanılan kemoterapi ilacı olarak çuval dolusu para vererek geri alıyoruz. Kanser hastaları kemoterapi sonrası kullanabilirler. Yalnız meyveleri de iç yağı veya tere yağı ile merhem olarak hazırlanıp çıbanlara sürerek irinin dışarı akmasını sağlamakta kullanılır. Gaziantep, Urfa ve Van bölgesinde yakı sakızıyla birlikte hazırlanarak romatizma ağrılarını dindirmek için yine haricen uygulanmaktadır.

Ökse otu bitkisi, salgı sistemini etkileyerek metabolizmayı düzenleyici etkin maddelere sahiptir

Ökse otu bitkisi, salgı sistemini etkileyerek metabolizmayı düzenleyici etkin maddelere sahiptir. Pankreas üzerinde büyük etkiye sahiptir. Öyle ki devamlı kullanıldığında, diyabetin oluşmasına sebep olan nedenler ortadan kalkabiliyor. Metabolizma hastalıklarında altı ay gibi uzun süre kullanımlar tavsiye edilmektedir. Hormon dengesizliklerin tedavisinde ökse otu bitkisi oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Kulak çınlaması (tinnitus) tedavisinde de büyük bir başarı sağlamaktadır. Ayrıca kadınların adet düzensizliklerine karşıda oldukça faydalıdır. Yüksek tansiyon içinde kullanıldığında oldukça etkili sonuçlar vermektedir. İngiltere’de yapılan üç araştırmada uzun süre tansiyon ilacı kullananların elli yaşından sonra göğüs kanseri görüldüğü bildirilmiştir. Ökse otu bitki çayı aynı işi gördüğüne göre bu riski niye alalım. Başta kansere karşı olmak üzere modern bilim bitkisel kürlerin her gün yeni bir şifasını keşfetmektedir.

Ökse otu bitkisi kürü genel amaçlı

Klorsuz sıcak bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı kuru ökse otu bitkisini ilave ediyoruz. Sekiz dakika bekliyoruz. Süre dolunca süzüyoruz. Ve aç karnına içiyoruz. Her seferinde taze olarak hazırlıyoruz. Günde bir kere bir hafta uyguluyoruz. Üç gün ara veriyoruz. Tekrar bir hafta uyguluyoruz. Üçer gün ara vererek dört hafta uyguluyoruz.

loading...

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir