KARANFİL

karanfilin yorgunluğa kansere ishale karşı faydaları

 

Karanfil

(Syzygium aromaticum)

Merhaba

Bu yazımda sizlere baharat olan karanfilden bahsetmeye çalışacağım. Çiçekçilerin buket buket sattığı karanfil çiçeklerinden değil. Anavatanı Endonezya olan karanfil Hindistan ve Seylan’da bol yetiştirilir. Karanfil ağacının  çiçeklerinin tomurcuklarından elde edilir. Bu baharat koyu kahve- siyah odunumsu bir yapıdadır.

Osmanlı kuvvet macunlarında ve aşurede kullanılırdı. Avrupalılar turşu ve tatlılarında kullanırlar. Anadolu da diş ağrısında kullanılır günümüzde dahi.

İshale Karşı Mucize

Kuru karanfilde üç etkin madde bulunur ki başka hiç bir çiçekte bulunmaz. İshale etkili olmasını bu üç etkin maddenin bir arada bulunmasıdır. Kuru karanfil ishale karşı muhteşem bir etki gösterir. Deyim yerindeyse bıçak gibi keser ishali. İshale karşı bu bitkisel desteği birkaç uygulayabilirsiniz. İshale bağlı karın ağrılarını uyguladıktan bir iki saat içinde sona erdiğini göreceksiniz.

Yaşlılarda ishaller uzun sürerse elektrolit ve su dengesi çabuk bozulur. İlaçlar faydası pek olmaz. Genellikle bağışıklık kazanılmıştır. Bitkin ve yorgun düşerler. Kuru karanfil kullanan bu kimseler daha ertesi gün normale döndüklerini belirtmişlerdir. Karanfilin ishale karşı etkisi sadece bu üç etken madde değil yüzlerce etkin madde bir bütün olarak düşünülmelidir.

İshal için sekiz dokuz adet kuru karanfil bir kaç yudum suyla çiğnemeden hap gibi yutulmalıdır.

Zihin ve beden yorgunluğuna karşı

Kuru karanfil alternatifsizdir sahip olduğu kimya. Kıyaslanamaz hiç bir bitkiyle. Kendinizi yorgun hissediyorsanız, zihin ve beden olarak. Bir fincan kaynamış su alın ve içine dokuz on tane karanfil atın. Beş dakika bekleyin ve karanfilleri içinden çıkarmadan yudum yudum içiniz. On dakika içinde kendinizi dinç ve enerji dolu hissedeceksiniz. Karanfilin etkisini arttırmak  isterseniz bir fincan çay alın ve içine yine dokuz on tane kuru karanfil atınız bir kaç dakika sonra şekersiz olarak içiniz. Beş on dakika sonra yenilenmiş gibi hissedeceksiniz. Karanfil çayını haftada üç dört kereden fazla uygulamayınız. Hiç kürü veya çayı alışkanlık haline getirmeyiniz.

Kansere karşı karanfil

Kemoterapi veya radyoterapiye bağlı gelişen ishaliniz var ise, birkaç günlük karanfil uygulaması mükemmel bir yardımcıdır.

Dikkat!

İshale karşı karanfil çayı kullanılmaz, yutma şeklinde kullanılmalıdır. Tromboziti düşük olanlar karanfil kullanmamalıdırlar. Kuru karanfil raf ömrünü tamamlamamış olmasına dikkat ediniz. Kolayca ezilip kırılıyorsa raf ömrünü tamamlamış demektir.

 

loading...

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir