KEÇİBOYNUZU HARNUP ve FAYDALARI

Keçiboynuzu Harnup

KEÇİBOYNUZU HARNUP ( Ceratonia siliqua L.)

İngilizce ve almanca da adının manası Yakub Peygamberin ekmeği anlamına gelen keçiboynuzu en az beş bin yıldır bilinen bir meyvedir.Harnup ağacı ilk on beş yıl hiç meyve vermez. Yetişkin bir ağaç bin kiloya kadar meyve verebilmektedir. Keçiboynuzunun içerdiği çekirdeklerin her biri 0,2 gram gelir. Günümüzde ki karat buradan gelmektedir.

Akdenizin kuzey kıyısındaki ülkelerde bol yetişen keçiboynuzunun %35‘i düşük yapılı karbonhidratlardan,%40‘ı yüksek yapılı nişasta içermektedir,yağ ise %1‘dir.Kakao da bulunan bir kaç madde migreni tetiklemektedir,bunlar harnupda yoktur.Migren nöbetleri yaklaştığında hastalar çikolata açlığı çekmeye başlarlar.Harnup çikolata yerine kullanılabilecek doğal gıdadır.Keçiboynuzunun içindeki  lignin ve pectin maddeleri vücuttan radyoaktif ve ağır metallerin atılmasını sağlamaktadır.Tok tutan, hem ishale hemde kabızlığa karşı kullanılabilmektedir.Keçiboynuzunun faydaları saymakla bitmez.

Nefes darlığı ve astım

Keçiboynuzunun özelliklerinden biri nefes darlığına karşı etkili olmasıdır.Nefes darlığına karşı etkili olan etkin madde başka bitkilerde pek bulunmamaktadır.Bu etkin madde alerjik astıma öyle etkilidir ki etkisi kullanmaya başlar başlamaz görülebilmektedir.

Keçiboynuzunun sahip olduğu bazı etkin maddeler

 

Alpha-aminopimelic acid Concanavalin
Beta-D- glucolgallin Myo-inositol
Beta-D-…galloylglucose Pentosane
Capronic acid Primverose
Catechin-tannin Tanin
Ceratose Tocopherol
Chiro-inositol Xylose

Akciğer ödemine karşı spesifik olarak etkilidir.Balgam söktürücü ve astımı tedavi gücü oldukça fazladır.Harnup günümüz insanlığının korkulu rüyası akciğer kanserini önleyici özelliği Allah’ın bizlere bahşettiği lütfudur. Ancak akciğer kanserini tedavi özelliği zayıftır. Sigara içenler harnup kürü zaman zaman uygularlarsa çok faydasını görürler.

Keçiboynuzu hareketli sperm sayısını artıran özelliği vardır.Yıllarca hareketli sperm azlığından çocuk sahibi olamayan baba adayları keçiboynuzu kürü uyguladıktan beş-altı ay sonra baba oldukları bilinmektedir. Ayrıca kadınların cinsel isteksizliklerine de etkili bir çözümdür. Ve de erkeklerin iktidarsızlık problemlerine de.

Nefes darlığı Alerjik astım Soğuk alerjisine kür

Kaynamakta olan klorsuz yarım litre suya 6-7  keçiboynuzunu kırarak atınız.Kısık ateşte 7-8 dakika kaynatınız. Soğuduktan sonra süzüp cam kavanoza koyun.Buzdolabında üç gün saklanabilir.Sabah kahvaltı arasında ve akşam yemeğinden önce birer çay bardağı için.Buna yirmi gün devam edin.Yirmi günden sonra her çay bardağına bir çay kaşığı bal ilave ederek on beş gün daha devam edin.Kürü uygularken ayrıca bal tüketmeyiniz ve bir çay kaşığından fazla bal katmayınız. Beş-on iki arası çocuklar sadece sabahları kürü uygulamalıdırlar.

Akciğer kanserini önleyici kür

Yıkanmış 6-7 harnup kırılıp kaynamakta olan yarım litre klorsuz suya atılır 3-4 dakika kısık ateşte kaynatılır.Süre dolunca ateşten alınır 20 dakika soğumaya bırakılır.20 dakika sonra süzülür ve cam bir kaba alınır.Ayda 4 gün sabah akşam aç karnına birer çay bardağı tüketilir.

 Hareketli sperm azlığına

Erkeklerde iktidarsızlığa

Kadınlarda cinsel isteksizliğe karşı kür

Yıkanmış 6-7 harnup kırılıp kaynamakta olan yarım litre klorsuz suya atılır 3 dakika kısık ateşte kaynatılır.Süre dolunca ateşten alınır 20 dakika soğumaya bırakılır.20 dakika sonra süzülür ve soğuyunca yarısını sabah aç karnına yarısını da yatarken içiniz.Bir hafta bu şekilde devam edilir. Daha sonra üç ay boyunca yatarken bir su bardağı tüketin. Daha sonra kür tekrarlanabilir.Hareketli sperm azlığına hem kadınların cinsel isteksizliğine hem de erkeklerde iktidarsızlığa karşı aynı şekilde uygulayınız.Eğer kür hazırlamak imkanınız yok ise sabah ve yatarken birer tatlı kaşığı soğuk pres harnup pekmezi de aynı etkiyi gösterir.

Akciğer ödemine kür

Yıkanmış 6-7 harnup kırılıp kaynamakta olan yarım litre klorsuz suya atılır 6 dakika kısık ateşte kaynatılır.Süre dolunca ateşten alınır 15 dakika soğumaya bırakılır.15 dakika sonra süzülür ve soğuyunca üçte birini sabah üçte birini öğle aç karnına üçte birini de yatarken içiniz.Bir hafta bu şekilde devam edilir. Daha sonra haftada 4 kere akciğer ödemi bitene kadar devam ediniz.Keçiboynuzunun faydalarından bir kaçını anlatmaya çalıştım faydalı olması dileğiyle..

 Dikkat!

Bitki çayının faydalarından tam olarak faydalanmak için;

Bitki çayı tarifleri kısık ateşte, klorsuz su ve ağzı kapalı olarak hazırlanmalıdır.

loading...

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir