KEREVİZ VE FAYDALARI

Kerevizin gut siroza faydaları

 

KARACİĞER DOSTU KEREVİZ

MERHABA

Kereviz tadı ve kokusu pek hoş olmadığından fazla tüketilmeyen bir sebze. Fakat Allah oldukça fazla çeşitli biyolojik etken madde bahşetmiştir bu sebzeye.

Kereviz karaciğerin sebzeler arasında birinci sıradaki dostudur. Karaciğerin düzenli çalışması tüm bedenimizin düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Kereviz karaciğerin sağlıklı çalışmasını sağlamadaki gücü başka hiç bir sebzede yoktur. Siroz hastaları için iyi bir destekleyicidir.

Mutfaktan eksik etmeyin

Siroz hastalığını önleyici özelliği nedeniyle siroza dönüşme riski olan hepatit B ve C hastaları ve alkol kullananlar haftada bir kez kereviz tüketmelidirler. Yalnız tuz ve baharatlar ile yapılan yemek kür olarak kullanılmaz. Kür olarak hazırlanıp kullanılmalıdır.

Gut hastalığı

Gut hastalığına yakalananlar kereviz kürü ile mükemmel bir yardımcı edinmiş olurlar. Kürü uygulamaya başladıktan iki üç gün sonra gut hastaları rahatlamaya başlarlar. Gut hastalığı eskiden beri zengin hastalığı olarak bilinmektedir. Bunun nedeni bol bol et tüketilmesinden kaynaklanmaktadır. Gut hastalığı kanda ürik asitin yükselmesiyle ve kristalleşerek eklemlerde çevrelerinde birikmesiyle oluşur. Gut hastaları kırmızı et ve deniz ürünleri tüketiminde ölçülü olmak zorundadırlar. Haftada uygulayacakları iki -üç defa kereviz kürü gut hastalığını kontrolde iyi bir yardımcı olacaktır.

Dikkat!

Herhangi bir nedenle tek başına kereviz kürünü uzun müddet (on günden fazla) uygulamak durumunda iseniz, tansiyonunuzu (kan basıncı) zaman zaman ölçtürmeniz gerekir. Çünkü, kereviz kürü uzun müddet kullanıldığı zaman bazı hastalarda tansiyonu yükseltebilmektedir.  Bu nedenle tek başına kereviz kürü uygulamak durumunda olanların tansiyonlarını sık sık kontrol ettirmeleri gerekir. Eğer, tansiyonda bir yükselme gözleniyor ise, kereviz kürünü uygulamaktan vazgeçmeleri gerekir. Özellikle, yüksek tansiyon hastalarının kereviz kürünü uygulamadan önce hekimlerine mutlaka danışmaları gerekir.

Siroz ve gut hastalığında önleyici ve tedavi edici kür

İnce dilimlenmiş 300- 350 gram kerevizi kaynamakta olan iki-üç bardak (300-350 ml) suda  6-7 dakika ağzı kapalı olarak hafif ateşte haşlayınız. Haşlanmış kerevizin kendisi ve suyu öğle veya akşam yemeklerinden yarım saat önce aç karnına tüketilir. Kerevizin kendisini yemekten hoşlanmayanlar için uygulama şekli ise; Yarım litre kaynamakta olan suya (yaklaşık iki su bardağı) ince dilimlenmiş 300 – 350 gram kereviz ilave edilir ve ağzı kapalı olarak hafif ateşte yedi dakika pişirilir. Sadece suyu gün boyu içilir. Daha çok öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce içmeyi tercih ediniz. Küre tuz, baharat ve başka bir sebze kesinlikle ilave etmeyiniz.

Kendiniz teşhis koyup bitkisel kür uygulamayınız.Doktorunuzla irtibatta olunuz.

loading...

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir