KURU İNCİR

kuru incirin kansızlığa bronşite faydaları ve yumurta çatlatıcı özelliği

KURU İNCİR

MERHABALAR

Kuru incir, mükemmel bir kan yapıcıdır. Öylesine güçlüdür ki, kısa zamanda alacağınız sonuç sizi şaşırtacaktır. Yumurta çatlatıcı, yumurta gelişimine yardımcı, hamile kalmayı kolaylaştırıcı, bronşit ve öksürüğe karşı, anne sütünü artırıcı, vücut direncini artırıcı, sperm morfolojik yapı bozukluklarını yani şekil bozukluğunu düzelterek sperm kalitesini artırır. Sahip olduğu amino asitler çeşitliği sayesinde hücre gelişimine yardımcı olur. Yaşlanma etkilerini geciktirir. Cinsel gücü artırır.

Kan yapıcı kür

Kaynamakta olan klorsuz yarım litre suya sekiz- dokuz adet kuru inciri parçalayarak içine atınız. Eğer kuru incirlerin dışında pudra var ise önce soğuk su ile yıkayınız. Kısık ateşte yedi dakika ağzı kapalı olarak kaynatın. Yedi dakika tamamlandıktan sonra ılınmaya bırakın. İkiye veya üçe bölerek gün içinde yemeklerden yarım saat önce veya yemeklerden iki saat sonra aç karnına tüketin. Her gün taze olarak hazırlanmalıdır. Kürü yirmi bir gün tatbik ediniz. Bir hafta ara verin. Sonra tekrar yirmi bir gün daha tatbik ediniz. Ve kürü sona erdirin.

Yumurta çatlatıcı ve hamile kalmayı kolaylaştırıcı kür

Kaynamakta olan yarım litre klorsuz suya sekiz- dokuz adet kuru inciri parçalayarak içine atınız. Eğer kuru incirlerin dışında pudra var ise önce soğuk su ile yıkayınız. Kısık ateşte on beş dakika ağzı kapalı olarak kaynatın. On beş dakika tamamlandıktan sonra ılınmaya bırakın. İkiye veya üçe bölerek gün içinde yemeklerden yarım saat önce veya yemeklerden iki saat sonra aç karnına tüketin. Her gün taze olarak hazırlanmalıdır. Kürü yirmi bir gün tatbik ediniz. Bir hafta ara verin. Sonra tekrar yirmi bir gün daha tatbik ediniz. Ve kürü sona erdirin.

Bronşite karşı kür

Kaynamakta olan yarım litre klorsuz suya on beş- on altı adet kuru inciri parçalayarak içine atınız. Eğer kuru incirlerin dışında pudra var ise önce soğuk su ile yıkayınız. Kısık ateşte on dakika ağzı kapalı olarak kaynatın. On dakika tamamlandıktan sonra ılınmaya bırakın. İkiye veya üçe bölerek gün içinde yemeklerden yarım saat önce veya yemeklerden iki saat sonra aç karnına tüketin. Her gün taze olarak hazırlanmalıdır. Kürü on gün tatbik ediniz. Üç gün ara verin. Sonra tekrar on gün daha tatbik ediniz. Ve kürü sona erdirin.

DİKKAT!!

Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız.

loading...
Yorum Yok

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir