LAHANA KÜRÜ ve FAYDALARI

lahananın faydaları

LAHANA KÜRÜ ve FAYDALARI

Merhabalar

Lahana (Brassica oleracea) size özelliklerini anlatmaya çalışacağım şifalı bitki. Kat kat geniş yaprakları olan lahana güz ve kış sebzesidir. Zeytinyağlı lahana dolması ve kapuska en bilinen yemekleridir. Zeytinyağlı lahana dolmasını severim fakat kapuskanın tadına hiç bakmadım. Bu yazımda lahana kürü ve doğal B12 vitamini elde etmeyi anlatmaya çalışacağım.

Lahana Kürü:

Lahananın en dış yapraklarından iki adet alınıp kaynamakta olan klorsuz yarım litre suya atılır. Ağzı kapalı olarak on beş dakika kısık ateşte kaynatılır. Ilıyınca süzülür. Bu suyun yarısını aç karnına sabah, diğer yarısını da öğleden sonra içiniz. Gaz yapmaması için içerken üç dört damla limon suyu damlatabilirsiniz. Lahana kürünü on beş gün aralıksız uygulayınız. Lahana kürünü üç günlük hazırlayıp  buzdolabında saklayabilirsiniz.Her gün taze hazırlanması daha eftal.

 Diyabete karşı:

Lahana kürü kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olur.Şeker hastalığına yakalanma riskiniz var  ise, kan şekerini dengeleyici ve düşürücü güce sahip beyaz lahana kürünü ihmal etmemenizi öneririm.Lahana insülin üretimine yardımcıdır.  İnsülinin molekül yapısında kükürt var. Lahanada bulunan kükürt insülin sentezinde kullanılacak yapıdadır. Şeker hastalığına karşı mükemmel çaredir.

Venöz yetmezliğine karşı:

Venöz yetmezliğine karşı mükemmel bir önleyici ve tedavi edicidir. Yemeklerden önce bir buçuk su bardağı içilmelidir. İki defa yedi gün uygulanır ve ilk yedi gün tamamlandığında üç gün ara verilir. Toplam uygulama süresi on dört gündür. Uygulama sürelerine üç günlük aralar dahil değildir. Her defasında günlük hazırlanması gerekir. Venöz yetmezliği olanlar lahana kürünü şikayetlerinize bağlı olarak üç ayda bir defa uygulayabilirsiniz.

 Vücuttan toksinlerin atılması

 Bu günkü şifalı bitkimiz vücudun atamadığı toksinlerin atılmasını sağlar. Egzoz gazlarından, diğer kimyasal atıklardan ve gıdalar üzerinden alınan katkı maddelerinde bulunan toksinlerin atılmasını sağlıyor. Bunu yaparken yağda çözünen toksik maddeleri suda çözünür hale dönüştürerek idrar yoluyla atılmasını sağlıyor. Yağların yakılmasına da yardımcıdır. Diyete başlayanlar lahana kürü uyguladıklarında hem yağların yakılmasını sağlayacak hem de vücudumuzun dışarı atamayıp yağların içinde depoladığı toksik maddeleri atılmasını sağlıyor.Vücudumuz dışarı atamadığı toksik maddeleri yağ dokularının içinde izole ederek depolar.Yağ dokuları eriyince toksik maddeler dokulara yayılıp düzenlerini bozulmasına neden olur. Kilo veren kimselerin ciltlerinde meydana gelen solgun görüntüyle karşılaşmayacaklardır.

 Dikkat!

Lahana kürü tiroid hastalarına önerilmemektedir!

Doğal B12 vitamini yapımı:

 Doğada hiç bir bitkide B12 vitimini yoktur. Lahananın iç kısımlarını kullanacağız bu sefer. Lahanaları çok ince olmaması kaydıyla doğrayın. Geniş bir kaba koyun. Üzerine tuz ilave edin ve yoğurun. Tuz oranı iki kilogram lahanaya bir yemek kaşığı ideal olanıdır. Yoğurma işlemi bitince bir yemek kaşığı da kimyon tohumu ilave edin. Karıştırın ve bir kavanoza bastırın. Üstüne de temiz bir ağırlık koyun. Kavanozun kapağını kapatmayın.Bir tülbent veya bir bez parçası ile örtüp lastikle bağlayabilirsiniz. bu karışım dört ile on gün arasında karanlık bir yerde fermantasyona bırakılır. Sonra buzdolabında saklanmalıdır. Kendi elinizle hazırladığınız doğal B12 vitamini. Afiyet olsun….
loading...

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir