LAVANTANIN VE LAVANTA KÜRÜNÜN FAYDALARI

lavantanın ve lavanta kurunun faydaları

 

LAVANTANIN VE LAVANTA KÜRÜNÜN FAYDALARI

Merhabalar

Lavanta (Lavandula angustifolia) günümüze kadar süs bitkisi olarak kullanıla gelmiştir. Bazı Avrupa ülkelerinde et yemekleri soslarında kullanılmaktadır. Hoş kokusundan dolayı parfümeri ve kozmetik sanayisinde kullanılmaktadır.

Yastık içinde lavanta keseleri

Koku sadece çiçeklerinde sanılır, sapları ve yaprakları da o güzel kokuyu verirler. Yaprak ve çiçeklerindeki etkin maddeler farklıdır. Sakin ve rahat uykuyu sunan lavanta çiçeği değil sap ve yapraklarıdır. Amerika’da bebeklerin yastıklarına lavanta keseleri konularak rahat ve huzurlu uyumaları sağlanır.

Antiseptik etkisi

Sayın prof  İ. A. Saraçoğlu lavanta çiçeğinin karaciğer rahatsızlıklarına ve saç dökülmesine karşı etkili olduğunu

Mikrop kırıcı özelliği eskiden beri bilinmektedir. Birinci dünya savaşında yaralarda dezenfektan (mikrop kırıcı) olarak kullanılmıştır. Yirmi yirmi beş yıl önceleri lavantanın sedatif (teskin edici, dinlendirici)  ve analjezik  (ağrı kesici) özelliği olduğu araştırmacılar tarafından bildirilmiştir. Sayın prof İ.  A.  Saraçoğlu lavanta çiçeğinin karaciğer rahatsızlıklarına ve saç dökülmesine karşı etkili olduğunu belirtmektedir. Karaciğer yetmezliğine, kronik Hepatit-B ve Hepatit-C virüslerine karşı lavanta kürünün uygulana bilir. Karaciğerin bağışıklık sistemini güçlendirerek her iki virüsünde çoğalmasını baskılamaktadır.

Dikkat!

Yüksek tansiyon hastası iseniz, lavanta kürünü uygulamayınız.

Rahat bir uyku için

Lavantanın içinde insanı rahat uyumasını sağlayan en az dört adet sedatif  (teskin edici, rahatlatıcı) etkin madde bulunmaktadır. Rahat ve huzurlu uykular için yastığınızın içine lavanta keseleri koyunuz.

Karaciğer yetmezliğine, Hepatit-B ve Hepatit-C ye karşı lavanta kürü

Dört-beş gram lavantayı kaynamakta olan bir buçuk bardak klorsuz suya atınız. Kısık ateşte ağzı kapalı olarak dört dakika demleyiniz. Ilınmasını beklemeden hemen süzünüz. Süzdükten sonra ılınmasını bekleyiniz. Lavanta kürünü on beş gün boyunca akşam yemeklerinden iki saat sonra içiniz. Artan kürü daha sonra kullanmayınız. Her gün taze hazırlamalısınız. On beş günlük süre tamamlandıktan sonra haftada üç dört defa akşam yemeklerinden iki saat sonra kür uygulanmaya devam ediniz. Rahatsızlık sona erene kadar uygulanır ve kür sona erdirilir. Sağlıklı kimseler de yılda bir defa on beş günlük kürü uygulamalarında fayda vardır. Hiç bir kürü alışkanlık haline getirmeyiniz . Hepatit-B ve Hepatit-C virüsü ile yaşamak zorunda olanlar zaman zaman lavanta kürünü uygulamaları sağlıkları için çok faydalı olacaktır.

Karaciğer yağlanmasına karşı ise maydanoz-limon kürü etkilidir.

Hiç bir kürü alışkanlık haline getirmeyiniz .

Dikkat!

Hepatit hastaları interferon tedavisi görüyorlar ise lavanta kürünü kullanmasınlar.  İnterferon tedavisi bitince doktorların danışarak kullanabilirler.

Saç dökülmesine karşı lavanta kürü

Bir yemek kaşığı lavantayı kaynamakta olan yarım litreden biraz fazla suya atınız. Beş dakika kısık ateşte ağzı kapalı olarak demleyiniz. Ilınmasını bekleyiniz. Ilıyınca süzünüz. Bu suyla saçlarınızı yıkayınız. Durulamak isterseniz yarım saat sonra sadece su ile durulayabilirsiniz. Durulamazsanızda  bir sakıncası yoktur, güzel bir kokusu vardır. Haftada iki defa uygulanmalıdır. Saçlarınızın temiz olması gerektiğini belirtmeliyim. Saç dökülmesi durana kadar uygulanır. Saç dökülmesi durduktan sonra da arada koruyucu olarak  uygulanabilir.

loading...
Yorum Yok

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir