MAYDANOZ KÜRÜ ve FAYDALARI

maydanoz ve faydaları

MAYDANOZUN FAYDALARI

 

Ansiklopedik bilgileri verelim önce çok sık kullandığımız Maydanoz (Petroselinum crispum), yeşil renkli, damarlı bir bitki türüdür. Yaprakları baharat olarak kullanılmaktadır. Ağustos-Eylül ayları arasında, beyaz renkli çiçekler açan, iki yıllık otsu bir bitki. İlk yıl bir yaprak rozeti, ikinci yıl ise bir gövde meydana  getirir. Rutubetli ve sulak toprakları sever.  Çiçekler şemsiye şeklinde toplanmıştır. Yaprakları tüysüz, yeşilimsi, esmer renkli, armut seklinde ve özel kokuludur.

Karaciğeri desteklemesi ve temizlemesi

Maydanoz kürü, en önemli özelliği, besinler üzerinden ve solunum yoluyla aldığımız zararlı kimyasalları ve de vücudumuzda oluşan zararlı kimyasal maddeleri zararsız hale dönüştüren karaciğer enzimlerin artırmasını sağlıyor. Kürünü uyguladığınız birkaç gün içerisinde cildinizi parlaklığını fark edebileceksiniz. Unutmayınız cildiniz karaciğerinizin aynasıdır. Salatanın veya yemeklerin içerisine koyduğunuz maydanoz, kür değil bir beslenme şeklidir.

Salatanın veya yemeklerin içerisine koyduğunuz maydanoz, kür değil bir beslenmedir.

Maydanoz kürü, karaciğeri temizleyerek karaciğerin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.  Karaciğer hücrelerinin diğer organlarımızdaki hücrelerden en önemli farklarından bir tanesi hücrelerinin çok yönlü ve çok daha fazla aktif  çalışmasıdır. Günün kürüne göre yapacağınız maydanoz kürü hem bir gençleşme iksiri hem de tüm organları ve vücudu yabancı kimyasal maddelerden arındırma kürü’dür. Maydanoz kürü hücre içi yenilemeyi uyaran  mükemmel bir kürdür. Karaciğer yağlanması karşı. Bu kür sayesinde kendinizi daha dinç ve daha sağlıklı hissedeceksiniz. Daha üçüncü günde  fark edeceksiniz.

Hepatite yani sarılığa karşı

Geçirdiğiniz herhangi bir rahatsızlıktan sonra çabuk toparlanmanızı sağlar.Maydanoz kürü tek başına kullanıldığı gibi limon,tere ve ıspanakla birlikte gücüne güç katıyor.Hepatit- B hastalarının zaman zaman yapacakları maydanoz kürü, bağışıklık sistemlerini bu virüse karşı güçlendirir. Maydanoz kürü hepatit-B virüsünün aktive olmasını  engelleme özelliğine sahiptir.  Maydanozun bazı etkin maddeleri hepatit-B virüsünün gücünü azaltan  yapıdadır. Fakat lavantanın yerini hiç bir bitki tutamaz.

 

Hamileler ve düşük tansiyon hastaları dikkat

Hamilelerin ilk üç ay maydanoz küründen biraz uzak durmalıdırlar.Düşük tehlikesi var ise tamamen uzak durmalıdırlar .Mantar şikayetiniz varsa ve tedavi oluyorsanız, maydanoz tüketmeye gayret edin. Maydanozda bir kaç tür mantarı yok maddeler var. Düşük tansiyon şikayetiniz var ise, maydanoz kürünü dikkatli olmalısınız. Çünkü, maydanoz kürü tansiyon düşmesine neden olabilmektedir. Memleketimizde maydanoz çok tüketilen bir bitkidir. Bazı insanlar yeşillik olarak maydanozu bol miktarda tüketirler. Maydanozun içerdiği bir maddesi  kalsiyumun emilmesini engelleyici  özelliği var. Kalsiyum eksikliği  problemi  olanların maydanoza dikkat etmeleri  gerekir.

Maydanoz kürü ve faydaları

On beş on altı  maydanozu mutfak robotuna  atınız ve üzerine iki yemek kaşığı limon suyu bir bardak klorsuz su ilave ediniz. Maydanozlar doğal olmalıdır.  Mutfak robotunuzu çalıştırınız, iyice karıştırdıktan sonra sabah kahvaltısından en az on dakika önce aç karnına tamamını içiniz. On beş gün ara vermeden her gün sabah bu kürü uygulayınız ve on beş günlük uygulamadan sonra bir hafta ara veriniz. Sonra tekrar on beş gün aynı şekilde uygulayınız. Bu kürle karaciğer yağlanmasına, cildinizdeki sivilcelere karşı ve ayrıca cildinizi parlaklığını artırmada yardımcı olur.

 

loading...
Yorum Yok

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir