MELİSA BİTKİSİ

sağlığımız için geniş etkiye sahip şifası bol bir bitkidir

MELİSA (Melisa officinalis)

Merhaba

Oğul otu da denilen Türkiye’de Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde çalılıkların arasında ve yol kenarlarında yetişir. Limona benzeyen kokusu nedeniyle limon melisa olarak ta adlandırılır.

Anti tümoral yani kanserli tümör oluşumuna karşı etkilidir. Yaraları hızlı iyileştirici özelliği vardır. Göz tansiyonuna (glokom) karşı iyi sonuçlar verebiliyor. Günde iki bardak limon melisa çayı çok iyi gelir göz tansiyonu olan hastalara. Kalp spazmını engeller.Kalp spazmı riski olanlar bir ay boyunca günde iki defa oğul otu kürü uygulayabilirler. Yüksek tansiyonu olanlar için de faydalıdır, çünkü tansiyonu düşürür. Kronik idrar yolları enfeksiyonuna karşı tedavi edici özelliği vardır. Bir sebepten dolayı sonda takılan hastalarda sık sık idrar yolları enfeksiyonu görülmektedir. Günde bir defa Melisa çayı içerlerse hem tedavi olur ve hem de enfeksiyona karşı korunmuş olurlar. Kronik idrar yolları enfeksiyonu olanlar günde üç defa kürü uygulayabilirler. Bir hafta günde üç defa bir haftadan sonra bire düşürüyoruz. Östrojen hormonunu yükseltir. Kadınların menopoz döneminde Östrojen hormonunu yükselterek terleme ateş basma şikayetlerini azaltır. Sedatif  etkiye de sahiptir. Kasların gevşemesini sağlar. Ve rahatlatıcı etkisi vardır. Gece yatağa girince hemen uykuya dalmakta zorlananlar yatmadan on dakika önce bir bardak melisa çayı içerlerse on dakika içinde uykuya dalırlar. Çayı içtikten sonra on dakikadan fazla oyalanırsa etkisini kaybeder. Sindirim sistemi kramplarına ve gaz şişkinliğine karşı çok etkilidir. Düşük tansiyon rahatsızlıkları olanlar limon melisa bitkisine karşı dikkatli olmalıdırlar.

Rahat ve çabuk uyku için melisa çayı

Kaynamakta olan bir bardak klorsuz suya bir tutam beş- altı gram melisa otu ilave ediyoruz. Kısık ateşte ağzı kapalı olarak beş dakika demliyoruz. Süre dolunca ateşten alıp iki dakika bekliyoruz. İki dakika sonra süzüyoruz ve ılıyınca yatmadan on dakika önce yudum yudum içiyoruz. Hemen yatıyoruz. Her seferinde taze olarak hazırlıyoruz. Bir ay ara vermeden uyguluyoruz.

Hiç bir kürü alışkanlık haline getirmeyiniz.

DİKKAT!!

Buradaki bilgiler ansiklopedik bilgilerdir. Teşhis ve tedavi uzman doktorlar tarafından uygulanır. Bu kürleri tedaviye yardımcı olarak doktorunuzu bilgilendirerek uygulayınız.

loading...
Yorum Yok

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir