MİGRENE KARŞI BİBERİYE BİTKİSİ

 

biberiye hazımsızlığa enfeksiyonlara sitrese kandolaşımını düzenler

BİBERİYE

(Rosmarinus officinalis)

Merhaba

Biberiye yapraklarını dökmeyen çam kokusuna benzeyen kokusuyla baharat olarak kullanılmaktadır. Yaz kış devamlı tazesi bulunabilmektedir. Bilinen faydalı olduğu rahatsızlıklar. Konsantrasyonu arttırır, Hafızayı güçlendirir, Toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır

Biberiye bitkisi en çok hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında ve hafızayı güçlendirmek için tavsiye edilmektedir, Kabızlığı giderir, Bağışıklık sistemini güçlendirir, Hazımsızlığı giderir, Beyin ve kalp gibi hayati organlara daha fazla oksijen taşınmasını sağlar, Kan dolaşımını arttırır, Stresi azaltmaya yardımcı olur, Baş ağrısı ve Alerjiye bağlı migren ağrılarına karşı, Ürik asit yükseliğine karşı, Gut hastalığına karşı, romatoid artrit şikayetlerinde, Aritmi, Üst solunum yolu enfeksiyonuna karşı..

Son yıllarda yapılan araştırmalarda biberiyenin insanın sağlığına olumlu yöndeki etkileri olabildiği keşfedilmektedir. Bir çok hastalığa karşı önleyici, koruyucu ve tedavi edici özelliğe sahip etken maddelere sahiptir.

İltihaplı eklem romatizma  hastalarına fayda sağlaması zengin olarak sahip olduğu betulinic asit ve beta pinene etkin maddeler sayesindedir. Ağrı kesici özelliğe ve antiinflamatuvar özelliğe sahip zengin etkin maddelere sahip olduğundan romatoid artrit hastalarına oldukça rahatlatıcı olabilmektedir.

Geniş spekturumlu doğal bir antibiyotik

Biberiye çok sayıda antibakteriyel özellikli etkin maddeye sahiptir. Bunlardan bazıları, bornyl- acetat, borneol, betulinic acid, alpha- terpineol, apigenin, ursolic acid, terpinen4- ol, safrol, rosmarinic acid, methyl-eugenol, limonen ilk akla gelenler. Buradaki bilgilere bakarak doktorun size verdiği antibiyotik ilaçları kullanmamazlık etmeyiniz. Bu ve diğer bitkisel çaylar ve kürler doktorunuzun uyguladığı tedaviye yardımcı olarak doktorunuza danışarak kullanılır. Yada kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonuna karşı koruyucu ve önleyici olarak kullanabilirsiniz.

Biberiye bitkisinin diğer bitkilerde de olduğu gibi birden fazla türü bulunmaktadır.

Karaciğerin dostu Biberiye

Karaciğere dost bitkiler denince ilk akla gelenler kereviz, çilek, enginar, taze kayısı sayılabilir. Biberiye de karaciğer dostudur. Siroz hastalarının ve karaciğer yetmezliği olanların iyi bir yardımcısıdır.

Migren için Biberiye kürü

Kaynamakta olan bir bardak klorsuz suya bir tatlı kaşığı biberiye ilave edilir. Kısık ateşte dokuz dakika demlenir. Ilımaya bırakılır, ılıyınca süzülür. Bir ay boyunca günde üç kere aç karnına tüketilir.  Her seferinde taze olarak hazırlanmalıdır. Migrene yatkınlığı olanlar ayda dört- beş kere gece yatmadan önce bir bardak taze sıkılmış havuç suyu içerlerse Migrene karşı büyük bir oranda korunmuş olurlar.

loading...

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir