NANE

Nanenin ve nane çayının faydaları

NANE

Merhaba

Nane (Mentha longifolia) Türk mutfağının olmazsa olmazlarındandır. Hem mutfakta hemde doğal eczanede. Soğuk algınlığına karşı, şarkılara bile konu olmuş nane- limon. Nane şekeri, nane çayı ve hatta naneli çikolatası. Ülkemizde o kadar çok tüketilir ki kimlerin naneden uzak durmalarını araştırmak gerekir!

Başlıca kullanılan rahatsızlıklar, kadınlarda tüylenmeye karşı, östrojen hormonunu yükseltici ve romatoid artirit (iltihaplı eklem romatizmasına) karşı.

Radyasyona karşı

Güneş ışığına ve radyasyona maruz kalanlar bol bol tüketmelidirler. Yaz günlerinde güneş altında çalışanlar, röntgen ve MR (emar) cihazı teknisyenleri ve cep telefonu ile çok konuşanlar bol bol taze nane tüketmelidirler. Karaciğer enzimleri yüksek olanlar, siroz ve karaciğer yetmezliği olanlar dikkatli olmalılar naneye karşı.

Radyoterapi alanlar

Radyoterapi alan veya almış olan hastalar taze nane tüketmeleri önerilir. Bir ay boyuca yedi -sekiz gram yemeklerden taze nane tüketmeleri aldıkları radyoterapi radyasyonun zararlarından kurtulmalarında mükemmel bir yardımcıdır. Nanenin zengin demir deposu olması anemi (demire bağlı kansızlık) hastalarının direnç kazanmalarına yardımcı olacaktır.

Östrojen hormonu ve nane

Bayanlarda ki östrojen hormonu düşüklüğünde, östrojen hormonu seviyesini yükseltmede mucizevi şifalı bir bitkidir. Menopoz dönemindeki bayanların da kullanmaları kendilerine fayda sağlayacaktır.

DİKKAT!

Meme kanseri hastaları östrojen hormonu baskılayıcı ilaçlar kullanıyorlarsa naneden kesinlikle uzak durmalıdırlar. Çünkü nane östrojen hormonunun artmasını sağlayan etkin maddelere sahiptir. Düşük kan şekeri (hipoglisemi) hastası iseniz naneye biraz temkinli yaklaşmaları gerekir. İnterferon tedavisi gören hastalar da uzak durmalıdırlar. Nane interferonun etkisini azaltıcı maddelere sahiptir.

Buradaki bilgiler ansiklopedik bilgilerdir. Teşhis ve tedavide asıl olan hekimlerdir. Yardımcı olarak doktorunuza danışarak uygulayınız!

Romatoid artirit ve Diyabet

Diyabet hastalarının taze nane tüketmelerinde faydalar vardır.
Romatoid artirit (RA) hastalarının taze nane tüketmesinde büyük faydalar vardır.

Bayanlarda tüylenme

Kadınlarda tüylenmeye karşı nane güçlü bir devadır. Doktorunuza danışın, tüylenmenin sebebi östrojen hormonu seviyesi  düşüklüğü  veya testosteron hormonu seviyesi yüksekliği  ise taze nane size iyi bir yardımcıdır. Bir aylık uygulama ile östrojen hormonu seviyenizin yükselmiş olduğunu tahlillerinizde göreceksiniz. Tüylerinizin giderek inceldiğini ve azaldığını hayretle izleyeceksiniz.

Bayanlarda tüylenmeye karşı ve östrojen hormonu yükseltilmesi için

Öğle ve akşam yemeklerinden on- on beş dakika önce bir tatlı kaşığı taze nane tüketilir. Bir ay devam ediniz. Şikayetlerin seyrine zaman zaman  uygulanır.

 

loading...

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir