PATATESİN VE PATATES KÜRÜNÜN FAYDALARI

patates kürünün yararları

PATATESİN VE PATATES KÜRÜNÜN FAYDALARI

Merhabalar bu yazımda patatesi anlatmaya çalışacağım.Neredeyse tüm dünyanın temel besinlerinden biri olan sebze.Patates bunun yanında bir özelliği de bağırsak kanserine karşı önleyici ve tedaviyi destekleyici, tedavi edici gücüdür.Fakat dikkat edilecek bir husus patatesin saklanma koşulları. Yeşillenmiş, kararmış, filizlenmiş ve yaralanmış olmamalıdır.Patates buzdolabında saklanmaz soğukta kanserojen olan bir tür şeker oluşur. Sıcak ortamda saklarsanız da nişastanın çoğu şekere dönüşür buda istenmeyen bir durumdur.  Patates 16-18 derecede karanlık ortamlarda korunmalıdır.  Kararmış patatesleri sakın kullanmayınız.

Dengeli beslenmenin önemi

İnsanların beslenmeleri ve kanser üzerinde yapılan araştırmalarda  beslenmenin kalın bağırsak kanseri meydana gelmesinde önemli rol oynamakta olduğu kabul görmesi artmaktadır.Kırmızı et ve hayvansal yağ tüketiminin kalın bağırsak kanseri riskini artırdığı, lifli besinlerin bu riski azalttığı ve bağırsak kanserine karşı koruyucu olduğu bildirilmektedir. Buradan kırmızı etten tamamen bırakmalıyız manası çıkarılmamalıdır.Sadece ölçülü olmalıyız.Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim. Hangi et olursa olsun ızgarada alev görüp kararmış yani yanmış kısımlar yenmemelidir.Çünkü yanmış kısımlarda oluşan maddenin klinik deneylerde kanserojen olduğu kanıtlanmıştır.

Kabukları soyulmadan kullanılmalı

Kalın bağırsak kanserine koruyucu olarak kullanılan patateslerin kabuklarında da önemli etkin maddeler bulunmaktadır. Yani patates kürü olarak kullanılacak patateslerin kabukları soyulmadan kullanılmalıdır.

Patatesin etkin maddelerinden önemli bir tanesi de alfa-lipoin asit’tir. Alfa-lipoin asit güçlü bir antioksidan olup, hem yağda hemde suda çözünür.

 

Kalın Bağırsak kanserini önleyici kür

Patatesler çamurlu iseler soğuk su ile yıkayınız. Ilık veya sıcak su kesinlikle kullanmayınız.Yıkadıktan sonra üç adet orta boy patatesi kabukları ile yarım litre kadar suda ağzı kapalı olarak patatesler çatlayana kadar haşlayınız. Haşlama esnasında su kaybı olursa, su ilave edilebilir. Haşlanınca ılınmaya bırakın.Ilınınca süzünüz. Patatesler tüketilmeyecek yalnız suyu içilicektir. Patates kürü her defasında taze olarak hazırlanması gerekir.

Kürün uygulanışı:

Haftada üç gün olmak üzere bir ay boyunca Birinci gün: 1 su bardağı, İkinci gün: 2 su bardağı, Üçüncü gün: 1  su bardağı öğle yemeğinden bir saat önce içilecek.Bir ay tamam olunca sonraki aylarda ayda bir kere üç güç günlük kür uygulanır.

 

Kalın Bağırsak kanserine karşı  destekleyici kür

Yıkamış olduğunuz üç adet orta boy patatesi kabukları ile yarım litre kadar suda ağzı kapalı olarak patatesler çatlayana kadar haşlayınız. Haşlama sırasında su kaybı olursa, su ilave edilebilir. Haşlanınca ılınmaya bırakın.Ilınınca süzünüz. Üç ay boyunca her gün öğlen yemeğinden bir saat önce bir buçuk su bardağı içiniz. Patatesler tüketilmeyecek yalnız suyu içilicektir.

Patates kürünü uygulayacak olan kanser hastaları mutlaka doktorlarını bilgilendirmelidirler.

Yanıklara karşı patates kürü

Birinci ve ikinci derece yanıklara kullanılırsa yanık izi kalmadan iyileştirebilmektedir. Patatesi rendeleyerek yanan yerin üzerine kompres yapılır. Yangısı geçene kadar on dakika bir yenilenerek devam edilir. Yanığın derinliğine bağlı olarak sekiz on defaya kadar tekrarlanması gerekebilir. Bunu bir çok defa kullanıp kendim ve çevremdekiler şifa bulmuştur.

Son olarak patates kabukları ile ilgili bir bilgi; yemek için soyduğunuz patatesin kabuklarını atmayınız toprağa ekiniz ,patates çıkacaktır.

loading...
Yorum Yok

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir