SARI KANTARON BİTKİSİ

sarı kantaron yanıklara yaraları kanser tedavisinde

SARI KANTARON

Merhaba
Altın sarısı çiçeklerinden dolayı sarı Kantaron olarak adlandırılan bitki değişik yörelerde Mayasıl otu Kılıç otu vb.. adlarla da bilinmektedir. Dünyanın hemen hemen her ülkesinde yetişebilmektedir. Osmanlı’da da kullanılmakta idi.

Eskiden beri antidepresan olarak kullanılır. Doğadan toplanıldığı hali ile yaprak, sapları ve çiçekleri beraber kullanılır. Kantaronun tüm bölümlerinde var olan hyperforin maddesi sakinleştirici özelliğe sahiptir. Kullanılmakta olan antidepresan ilaçlar azaltılmaya karar verilirse bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi sarı Kantaron ile tedaviye destek olunabilir. Avrupa’da bir çok ülkede doğal hali ile eczanelerde satılmaktadır.

Anti kanserojen ve anti tümoral etki

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda sarı kantaronun içerdiği hypericin etkin maddesinin anti kanserojen gücü ortaya çıkmıştır. Hiçbir bitki tek başına ana etkin maddesi etkili olamaz. Ana etkin maddenin işlevini artırıcı  çok sayıda yardımcı ve promotor  maddeleri  vardır. Kantaron bitkisinin de sahip olduğu beş altı adet yardımcı maddeye sahiptir. Bu yardımcı maddeler olmadan ana etkin madde işlevsiz kalır veya yetersiz. Kantaron bitkisi kadınların adet sancılarını yok edebilmektedir. Kür tarifi aşağıda verilmektedir. Zeytin yağı ile hazırlanan kür de yaraların çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. Ege yöresinde her evde kantaron yağı mutlaka bulundurulur.

Dikkat!!

Radyoterapi ve kemoterapi esnasında Kantaron bitkisini kullanmayın. Bunlardan bir ay önce ve bir ay sonrası destekleyici olarak kullanılabilir. Kantaron bitkisinden siroz hastaları da uzak durmalıdırlar.

Adet sancısına karşı kür

Kaynamakta olan iki bardak klorsuz suya bir tatlı kaşığı tepeleme kurutulmuş kantaron bitkisini içine atınız. Bir dakika kısık ateşte kaynatılır. Sonra ılınmaya bırakılır. Ilındıktan sonra süzülür. Sadece bir bardak yudumlanarak içilir. Adet gününe bir hafta kala başlanır. Adet başlayana kadar her gün taze olarak hazırlanıp içilir. Akşam yatmadan bir saat önce uygulama için en uygun zamandır.

Yaralar ve yanıklar için kür

Bir demet sarı kantaron yarım litrelik cam şişeye tıkılır. Şişe ağzına kadar doğal sızma yağ ile doldurulur. Ağzı kapalı olarak dört- beş ay güneş almayan bir yerde bekletilir. İşte mükemmel bir yara ve yanık ilacı. Bizim evden de eksik olmaz bu kantaron yağı.

Dikkat!!

Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise mutlaka bir hekime danışınız.

loading...

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir