TARÇININ VE TARÇIN ÇAYININ FAYDALARI

tarçın ve tarçın çayının ve kürünün sağlığa faydaları

TARÇININ VE TARÇIN ÇAYININ FAYDALARI

 

Merhaba

Ana vatanı uzak Asya olan tarçın (Cinnamomum verum) Osmanlı mutfağının vazgeçilmez bir baharatıdır. Sinüzitten, faranjitten ve ses tellerinden muzdarip iseniz evinizden tarçını eksik etmeyiniz. Faranjite karşı önleyici ve ses tellerinin tahrişine karşı da koruyucu gücü barındırdığı iki etkin madde ve bu iki maddenin işlevini arttıran üçüncü maddenin de tarçının sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca tarçın üst solunum yollarını bakterilere karşı koruyucudur. Ses tellerini de korumaktadır. Sinüziti de engelleyici ve tedavi edicidir. Öğretmenler, ses sanatçıları ve sesleri ile çalışanlar haftada üç-dört defa tarçın çayı içmeleri kendilerine büyük faydalar sağlayacaktır.

Dikkat!

Böbrek yetmezliği olanlar ve diyaliz hastaları tarçından uzak durmalıdırlar.

Adet dönemlerinde rahatlatıcı

Kimi bayanlar adet dönemlerinde huzursuz ve gergin olurlar. Uyku düzenleri kaçar, Depresif olma, stres, baş ağrıması elde ve yüzde şişmeler gibi şikayetlerdir.

Adet döneminde tarçın kullanımı bayanların bu dönemi rahat geçirmelerini sağlar. Akşamları yatmadan önce pir porsiyon bol tarçınlı tatlı ertesi sabah rahat ve huzurlu uyumalarını sağlar, ertesi güne de o şekilde başlarlar.

Dikkat!

Düşük kan şekeri rahatsızlığınız varsa tarçından veya tarçın çayından uzak durunuz.

Kabuk tarçın çayı

Haftada üç dört kez, kabuk tarçın çayını tüketilmesi tavsiye olunur. İşte, kabuk tarçın çayını içtiğimizde bize yararları:
– Romatizmaya karşı önleyicidir.
– Faranjite karşı dirençli kılar.
-Yüksek tansiyona yakalanma riskini azaltır.
-Yorgunluğu gidericidir.
-Gerginliği alıcı, sakinleştiricidir.
-Geniş spektrumlu doğal bir antibakteriyeldir.
-Deri hastalıklarına karşı direnç kazandırır.
-Bağırsaklarda nitrozamine oluşumuna engel olur.
-Yoğun çalışma temposunun neden olabileceği baş ağrımasını önler.
-Zihin yorgunluğunu alır.
-Bağışıklık sistemini güçlendirir.
-Migrene karşı önleyicidir.
-Şeker hastalığına karşı önleyicidir.
Kan şekerini düşürmede yardımcı olur.
-Mide dostudur.
Kansere karşı vücudu dirençli kılar.
-Çok sayıda farklı moleküler yapılı antioksidan içerir

Bir bardağa kaynamış su koyun ve içine kabuk tarçını atın, uzunsa kesin tamamı suya batacak şekilde yedi sekiz dakika demlenip en iyisi sade olarak tüketilmesidir.

Bu kadar faydalı diyerek kabuk tarçın çayını abartılı olarak tüketmeyiniz. Haftada en fazla dört-beş kere yeterlidir. Ve iki ayda bir yirmi gün gibi aralar vermek bizim için daha yararlı olacaktır.  Alışkanlık olması, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vakit etkisinin azalması demektir. Bütün bitkisel çaylar ve kürler için geçerlidir.

Alışkanlık olması, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vakit etkisinin azalması demektir. Bütün bitkisel çaylar ve kürler için geçerlidir.

Potasyum deposu tarçın

Tarçın, hemen hemen tüm baharatlar içerisinde en güçlü antioksidandır. En az dokuz adet antioksidan içerir. Kabuk tarçın ve toz tarçın çok zengin bir potasyum deposudur.

Şeker hastalarına şeker düşürücü

Tarçının sahip olduğu iki önemli etkin maddeden biri glikozun glikojene dönüştürülüp karaciğerde depolanmasına yardımcı oluyor. İkinci etken madde ise protein parçalanmasını yavaşlatarak enerji ihtiyacını glikozdan sağlamaya yönlendiriyor. Bu şekilde yüksek kan şekerini düşürmeye yardımcı oluyor. Yine de şeker ilacı olarak düşünülmemelidir. Yardımcıdır.

loading...

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir