TROMBOSİT DÜŞÜKLÜĞÜNE BİTKİ KÜRÜ

 

Trombosit platelet düşüklüğü trombositopeni için Antep fıstığı Yeşil mercimek ve Lavanta kürü

TROMBOSİT DÜŞÜKLÜĞÜNE BİTKİSEL KÜR

Merhaba

Trombosit kanın pıhtılaşmasını kontrol eder. Trombositopeni, yani trombosit düşüklüğü sonucu küçük yaralardan aşırı kan kaybı olabilir. Kan testinde İngilizce de trombositin karşılığı olan “platelet”ten gelen  PLT olarak kodlanır. Ortalama değeri 150- 450 arasındadır. Trombositopeni düşüklüğü sebepleri, dalağın görevini yerine getirememesi, aşırı ve düzenli alkol tüketimi, kemik iliği hastalıkları, bazı ilaçlar, bazı bakteriler ve immün hastalıklar. İmmün hastalık vücudun bağışıklık sisteminin düzeni bozularak kendi elemanlarına saldırmasıdır. Doğallığını yitirmiş gıdalar da etkenler arasında ön sıralardadır.

Trombosit düşük olan hastalar çok dikkatli bir hayat sürmek zorundadırlar. Normal bir diş çekimi bile onlar için büyük operasyon dikkatinde yapılmalıdır. Küçük çiziklerin büyük sorunlar açtığı hastalar. Trombositopeni hastaları alkolden, aspirinden, ağrı kesici ilaçların bazılarından ve omega 3 ten uzak durmalıdırlar. Hekime gittiklerinde durumunu mutlaka bildirip ona göre ilaç kullanmalıdırlar. Her zaman geçerli kural tıp doktorlarının gözetiminde olunmalı onların önerileri asıl olandır. Yardımcı olarak oldukça etkili doğal kürler mevcuttur. Şifa deposu üç bitki ile üç kür. Bunlar Antep fıstığı, Yeşil mercimek ve Lavanta. Şimdi kürlerin yapılışı ve uygulanışına geçelim.

Her zaman geçerli kural tıp doktorlarının gözetiminde olunmalı onların önerileri asıl olandır.

Birinci kür Antep fıstığı:

Mümkünse kavrulmamış bir avuç yirmi adet civarında Antep fıstığı bir öğleden önce bir öğleden sonra aç karnına günde iki defa tüketilir. Kavrulmuşu da olur fakat zengin E vitamini kaybolur. Bu kür yirmi gün uygulanır ve sonraki küre geçilir.

İkinci kür Yeşil mercimek:

Yarım bardak yeşil mercimek önce haşlanır. Haşlanmış mercimek miksere alınır, çok az su ve bir çay kaşığı sıvı yağ mümkünse sızma zeytin yağı ilave edilir. Çok da fazla lapa hale gelmeyecek şekilde karıştırılır. Hafif kırık taneleri kalırsa lif yönünden bağırsaklar için de faydalı olur. Bu çorbayı haftada dört kez olmak üzere tuz katmadan bir ay tüketiyoruz. Mercimek kolesterol düşürmeye yardımcıdır. Yeşil mercimeğin çok olan faydaları hakkında bir makale yazmak gerekecek.

Üçüncü kür Lavanta:

Dört- beş gram lavantayı kaynamakta olan bir bardak klorsuz suya atınız. Kısık ateşte ağzı kapalı olarak sekiz dakika demlenir. Ilıyınca süzünüz. Lavanta kürünü on gün boyunca akşam yemeklerinden iki saat sonra içiniz. Her gün taze hazırlamalısınız. Bu kürü kür ikiyle birlikte uygulaya bilirsiniz.

loading...

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir